Seminarky.cz > Čtenářský deník > Obsahy a rozbory děl > > Charles Bukowski: Ženy

Charles Bukowski: ŽenyKategorie: Americká literatura od 20. století, Profi práce

Typ práce: Obsahy a rozbory děl

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Práce seznamuje s dějem románu Charlese Bukowského Ženy a poukazuje na jeho autobiografické prvky.

Obsah

1.
Autobiografické prvky románu
2.
Děj

Úryvek

"Ženy
Bukowski Charles
Hlavní náplň románu tvoří líčení milostného života Henryho Chinaskiho, postavy nesoucí autobiografické rysy. Ženy psal Bukowski poměrně pozdě, ve svých osmapadesáti letech, kniha se ale přesto hemží postavami mladých a atraktivních žen, se kterými Chinaski navazuje více či méně intenzivní milostné vztahy. Bukowski v mládí trpěl velice silným akné po celém těle a u dívek vzbuzoval odpor a opovržení. Ženy se o něho začaly zajímat teprve ve chvíli, kdy se stal slavným spisovatelem, čehož se Bukowski snažil v maximální možné míře využít. Ostatně, názorných příkladů je kniha plná.
Na počátku knihy se Chinaski seznamuje s mladou sochařkou Lydií, která ho obdivuje a rozhodne se vytvořit jeho bystu. Chinaski se ji samozřejmě pod vlivem alkoholu snaží svést, což se mu nakonec podaří. S Lydií se neustále hádají, opíjejí a milují, rozcházejí a znovu udobřují, to vše na nezbytném pozadí Chinaskiho alkoholismu a Lydiiny hysterické žárlivosti.
Nějakou dobu žije Chinaski také s Dee Dee. Když ta se dozví, že se Chinaski chce vrátit k Lydii, pokusí se o sebevraždu. Přežije, Chinaski však přesto odchází. Později odejde žít k Nicole; když se o tom dozví Lydie, Nicole zmlátí a po hysterické scéně si Chinaskiho odvede. Ten žije dále s Lydií, potom s Mindy - vztah ukončí rvačkou opět Lydie.
Následuje pasáž u Bukowského zcela ojedinělá - výlet do přírody, na němž se Chinaski ztratí. Jde o jednu z nejhumornějších pasáží Bukowského vůbec. Na čtení v Houstonu se seznámí s mladou, krásnou a inteligentní Katherine, pozve ji k sobě, vztah však skončí Chinaskiho nevěrou. Pozdě lituje ztráty nejlepší ženy svého života, má výčitky svědomí.
Následují další vztahy s různými ženami – narkomankou Tammie, členkou sekty a vegetariánkou Sárou, Deborou, Cassie, Mercedes, Lízou, Iris, Tanyou... Všechny tyto vztahy jsou plné sexu a alkoholu, hysterických hádek a rozchodů.
Kniha končí v okamžiku, kdy se Chinaskimu poprvé podaří odmítnout schůzku s mladou krásnou ctitelkou. Uvědomí si prázdnotu, tragickou nenaplněnost svého života i postupující stáří a zdravotní problémy."


PoznámkaPRÁCE BYLA UVOLNĚNA BEZ NÁROKU NA HONORÁŘ

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: x5162edd3af6bf.zip (9 kB)
Nezabalený formát:
Ch_Bukowski_Zeny.doc (33 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse