Seminarky.cz > Seminárky/Referáty > > Christiánie

Christiánie


Kategorie: Zeměpis

Typ práce: Seminárky/referáty

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Seminární práce má za cíl seznámit s kodaňskou částí města, takzvaným Svobodným městem - Christiánií. Autor vysvětluje okolnosti vzniku. Líčí vzhled města a život v něm. Neopomíjí pravidla, podle nichž Christiánijci žijí. Upozorňuje, že je u nich kladen velký důraz na lásku a ekologii. V závěru části jsou vyjmenováni ti, kdo Christiánii podporují, ale také jsou zde zmíněná i opačná stanoviska odpůrců.

Obsah

1.
Co je to Christiánie
2.
Droga na uvítanou
3.
Motto Christiánie
4.
Pravidla města
5.
Kulturní vyžití
6.
Podpora Christiánie
7.
Jejich odpůrci

Úryvek

"CHRISTIÁNIE

Neboli Svobodné město, se nachází uprostřed dánské Kodaně. Vzniklo v sedmdesátých letech z bývalých kasáren. Prvním impulsem byl požadavek skupiny kodaňských občanů na hřiště a park pro děti. Ve stejné době byl vydán časopis alternativní kultury zabývající se otázkou využití pozemku. Jeden z návrhů zněl využít kasárny jako domovy pro mladé lidi, co nemohli najít ubytování. To způsobilo masové stěhování ze všech vrstev společnosti. Policie zasáhla a donutila obyvatele vzniklé Christiánie alespoň platit za vodu a elektřinu. Pak byla označena za „sociální experiment“.
Nyní je Christianie, zvaná také jako ‚město ve městě‘, obehnána plotem, při vstupu nás přivítá dřevěná brána, a jako bychom vstoupili do jiného světa, vidíme různě pomalované barevné domy nejrozmanitějšího architektonického řešení, většinou ze dřeva. Neobvyklé zvuky a vůně, žádná auta, jen kola. Velcí psi a velké výkaly, zajímaví lidé. Tedy klasičtí Hippies, sem tam nějaká prostitutka. Všichni ve výborné náladě. Hned u vchodu vám vnucují zdarma cihlu hašiše na přivítanou, dýmky apod. Na nedaleké hlavní třídě je volně k prodeji marihuana a hašiš, ale legalizovány nejsou a za přechovávání lze v Dánsku dostat nemalou pokutu či několik dní vězení.
Christiánijci prosazují komunální život založený na svobodě, samosprávě a soběstačnosti, důraz kladou na ekologii a lásku. Jsou téměř anarchisté, ale žijí ve volnější demokracii- v podstatě chtějí maximum svobody a moci pro každého, kritizují vlády v různých zemích, a proto nechtějí vstoupit do Evropské unie. Jsou podporováni známou Amnesty International a i sami se snaží podporovat utlačované a chudé na celém světě. Např. teď na Vánoce budou zase rozdávat štědrovečerní večeři asi 2000 lidí."

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: anat_geog0012x.zip (10 kB)
Nezabalený formát:
Christianie.doc (35 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse