Seminarky.cz > Čtenářský deník > Obsahy a rozbory děl > > Clive Staples Lewis: Letopisy Narnie - Princ Kaspian

Clive Staples Lewis: Letopisy Narnie - Princ Kaspian


Kategorie: Evropská literatura od 20. století

Typ práce: Obsahy a rozbory děl

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Tento text seznamuje se dějem druhého dílu fantasy série Letopisy Narnie se jménem Princ Kaspian.

Úryvek

“Princ Kaspian byl synovec krále Narnie Miráze, který neměl potomky. Kaspian měl velice rád příběhy o staré Narnii, kde zvířata mluví a stromy a voda mají své duchy. To se ovšem nelíbilo jeho strýci a vyhnal chůvu, která mu je vyprávěla.
Místo ní přišel učitel. Byl to poloviční trpaslík a potají Kaspianovi také vyprávěl o staré Narnii. Jednoho dne byl Kaspian nucen utéct - Mirázovi se narodil syn a Kaspiana již k ničemu nepotřeboval.
Na útěku potkal dva trpaslíky a jezevce, kteří ho nazývali pravým králem Narnie. Ti ho také seznámili s ostatními, kteří zbyli. Založili odboj proti Mirázovi. Přidal se k nim i Kaspianův učitel, který je přišel varovat - Miráz se o nich dozvěděl a vytáhl s vojskem proti nim. Kaspian a jeho přívrženci byli nuceni se stáhnout do Aslanovy hory - kopec navršený nad Kamenným stolem. T6amzatroubili na Zuzanin kouzelný roh.
Petr, Zuzana, Edmund a Lucie byli kouzlem vtáhnuti do nějakého světa. Později poznali, že jsou v Narnii na Cair Paravelu, kde kdysi vládli. Ovšem na Zemi uběhl rok a v Narnii stovky let. Na ostrově Cair Paravelu se setkali s trpaslíkem Dýnilem, který jim popsal, co se nyní děje v Narnii. Vymysleli plán a vydali se na cestu.
U koryta řeky zahlédla Lucie Aslana, který je vedl opačným směrem. Ostatní jí nevěřili a ona šla s nimi. Málem je to stálo život. V noci Lucie opět viděla Aslana a ostatní donutila aby šli s ní. Aslan je vedl, ale nikdo mimo Lucie ho neviděl, až postupem času. Aslan je dovedl k hoře a Dýnil, Petr a Edmund vešli dovnitř. Tam zabili čarodějnici a vlkodlaka, kteří chtěli oživit Jadis. Petr vyzval Miráze na souboj. Ten neochotně přijal. Byl ovšem zrazen a v souboji vlastními lidmi zabit."

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: x49b61ac207b98.zip (9 kB)
Nezabalený formát:
Lewis_Princ_Kaspian.doc (33 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse