Seminarky.cz > Čtenářský deník > Obsahy a rozbory děl > > Dorothy Sayersová: Dobrodružný život milovníka starých tisků

Dorothy Sayersová: Dobrodružný život milovníka starých tiskůKategorie: Evropská literatura od 20. století, Profi práce

Typ práce: Obsahy a rozbory děl

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Práce seznamuje s dílem Dobrodružný život milovníka starých tisků, jehož autorkou je Dorothy Sayersová.

Obsah

1.
Dorothy Sayersová: Dobrodružný život milovníka starých tisků

Úryvek

"Dobrodružný život milovníka starých tisků
Sayersová Dorothy L.
Základní děj se odehrává v klubu Egocentriků v Londýně. Jeho členové - lordové si krátí volnou chvíli vypravováním různých detektivních, někdy až hororových povídek. Ústřední postavou je laický detektiv, lord Petr Wimsey, který se sám mnoha příhod účastnil.
Rozeberme si nyní alespoň ve stručnosti povídku s názvem Odpudlivá historka o muži s měděnými prsty.
Příhoda se odehrála krátce před vstupem Ameriky do první světové války. Tehdy byl celebritou newyorské společnosti sochař Eric P. Soder. Pracoval většinou s bronzem. V jednom filmu si všiml herce jménem Varden a pozval ho do své rezidence. Verden pozvánku přijal, během pobytu mu však vadily Loderovy narážky a nechutná vyprávění.
Loder měl milenku Marii, která mu stála modelem pro většinu jeho soch. Měla však malou tělesnou vadu, jeden prst na noze kratší. Tuto vadu Loder na sochách nezobrazoval. Loder Vardenovi nabídl, aby stál modelem pro jednu z jeho dalších soch. Varden nabídku neodmítl, ale zanedlouho začala válka. Znovu se sešli až v roce 1920. Varden se u Lodera opět ubytoval.
Loder se Vardenovi chlubil svým dílem - lenoškou složenou z podstavce a sochy ženy, velice podobné Marii. Jednou v noci Vardena probudil neznámý muž. Řekl mu, ať raději uteče, jestli nechce skončit špatně. Varden se dlouho nerozmýšlel a utekl.
Neznámý muž byl Petr Wimsey, který u Lodera pobýval asi čtrnáct dnů před Vardenovým příjezdem. Náhodou objevil tajnou Loderovu dílnu se zařízenímn pro galvanoplastiku. Též objevil, že socha na lenošce má jeden prst na noze kratší, stejně jako Marie. Urazil proto soše ruku a objevil hrozivou skutečnost. Uvnitř sochy byla lidská kostra. Pochopil, že socha je mrtvá, pokovená Marie.
Zjistil si ještě několik potřebných údajů a došlo mu, že Loder chce zabít i Vardena - vytvořit z něj sochu Spící atlet. Proto Vardena varoval.
Ten samý večer, co Varden utekl, zašel Wimsey do tajné dílny. Našel zde pracujícího Lodera. Ten však nešťastnou náhodou spadl do vany s cyankáli a zemřel. Elektrický proud mu pokovil prsty na rukou mědí. Wimsey zahladil všechny stopy své přítomnosti a odešel.
Loder byl nalezen druhý den svým sluhou a případ byl v novinách označen jako nešťastná nehoda při experimentech s galvanizací. Protože měď nešla z Loderových rukou šetrně sundat, musel být pohřben s měděnými prsty."

PoznámkaPRÁCE BYLA UVOLNĚNA BEZ NÁROKU NA HONORÁŘ

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: x51d042b3d99f5.zip (9 kB)
Nezabalený formát:
D_Sayersova_Dobrodruzny_zivot_milovnika_starych_tisku.doc (32 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse