Seminarky.cz > Seminárky/Referáty > > Dr. Jan Hejčl -slavný rodák, o kterém nás neučili

Dr. Jan Hejčl -slavný rodák, o kterém nás neučili


Kategorie: Ostatní předměty

Typ práce: Seminárky/referáty

Škola: Biskupské gymnázium, církevní základní škola, mateřská škola a základní umělecká škola Hradec Králové , Hradec Králové

Charakteristika: Někdy v době, kdy se autorka naučila číst, padla ji do oka pamětní deska visící na zdi kostela. Stálo tam: „ V Žamberku se narodil prelát Dr. Jan Hejčl. Vlastenecký kněz, profesor studia starého zákona, spisovatel, orientalista a cestovatel. Autor bible české. Vždy ji udivovalo, jak může jeden člověk mít tolik různých profesí. A protože ji to vrtalo hlavou, rozhodla se o svém slavném rodákovi (žije v Žamberku, Hejčlově rodném městě) něco zjistit.

Obsah

1.
Životopisná práce o významném českém Biblistovi teologovi

Úryvek

"Vždycky mě udivovalo, jak může jeden člověk mít tolik různých profesí. Přes to však, pokud se pamatuji, nepadla o tom to významném člověku ve školních škamnách jediná podstatná zmínka. A ani jinak se nezdálo, že by mu lidé věnovali příliš mnoho pozornosti, nebo se na něho cítili být obzvlášť hrdí. Jistě na tom má velký podíl minulý režim, který měl zájem na tom, aby se na rodáky Hejčlova tipu v co nejkratším čase a pokud možno úplně zapomnělo. A krom toho, v Žamberku má valná část obyvatelstva jednoduše jiné starosti, než se zdržovat návštěvami kostela, tak proč by je měl zajímat zrovna nějaký biblista?
V roce 2008 uplynulo 140 let od Hejčlova narození. Při té příležitosti se jednak v městském muzeu uskutečnila přednáška Pavla Jägera na téma Hejčl, jednak vyšel v místním zpravodaji článek na totéž téma od téhož autora. Bylo to moje prvním příležitost, dozvědět se o Hejčlovi něco víc, než stálo na již zmiňované pamětní desce. Zároveň to ve mně vyvolalo pocit, že ten člověk asi přece jen nebude světu tak docela ukradený.
Když jsem si letos volila téma své seminární práce, padla volba právě na Hejčla. Mimo jiné proto, že mě výčet jeho profesí stále nepřestal fascinovat."

PoznámkaPRÁCE BYLA UVOLNĚNA BEZ NÁROKU NA HONORÁŘ

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: x536688fa856de.zip (94 kB)
Nezabalený formát:
Hejalovi_stopy_v_Samberku_1_.doc (213 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse