Seminarky.cz > Čtenářský deník > Obsahy a rozbory děl > > Edmond Rostand: Cyrano de Bergerac

Edmond Rostand: Cyrano de BergeracKategorie: Evropská literatura do 20. století, Profi práce

Typ práce: Obsahy a rozbory děl

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Práce seznamuje s dílem Cyrano de Bergerac, jehož autorem je Edmond Rostand.

Obsah

1.
Edmond Rostand: Cyrano de Bergerac

Úryvek

"Cyrano de Bergerac
Rostand Edmond
V divadelním sále Burgundského hotelu se má hrát Clorise s hercem Montfleurym v úloze Phédona. Ale Cyrano de Bergerac z pluku gaskoňských kadetů vyžene Montfleuryho z jeviště, přesvědčen o jeho neschopnosti, a dostane se do sporu s obecenstvem. Jeden ze šlechtických diváků si tropí výsměch ze Cyranova velikého nosu. Cyrano ho vyzve na souboj. O Cyranovi se dobře ví, že při souboji vždy oznamuje svému protivníkovi ránu, kterou mu hodlá zasadit. Činí tak i nyní a obecenstvo je nadšeno. Cyrano zvítězí a odmění herce penězi za zmařené představení. Když se po zápase občerstvuje zrnkem hroznu, makaronem a skleničkou vody, přizná se svému přítel Le Bretovi, že je zamilován do krásné Roxany, ale že nevěří v úspěch své lásky pro svůj nepěkný zevnějšek.
Roxana ho neočekávaně vyzývá k dostaveníčku. Když se sejdou, vyzná se mu ze své lásky ke Christianu de Neuvilette, který rovněž slouží u pluku gaskoňských kadetů, a prosí Cyrana, aby Christiana chránil. Zklamaný Cyrano přislíbí, jeho šlechetnost jde dokonce tak daleko, že Christianovi, který není schopen napsat vznosnou báseň, pomáhá skládat milostné dopisy a dokonce vyznává za něho Roxaně v noci pod balkonem žhavými slovy lásku. Christian se zanedlouho s Roxanou ožení.
Ale De Guiche, který se marně ucházel o Roxaninu přízeň, pomstí se krutě za odmítnutí: Christian je povolán do boje, kde padne.
Roxana odejde do Paříže, aby se tam v tichu kláštera mohla oddávat svému žalu. Každou sobotu už řadu let ji navštěvuje Cyrano, ale ani jednou se neprozradí, že on je původcem psaných a mluvených slov lásky, kterými se Roxana opíjela v domnění, že pocházejí od Christiana, a která se jí stala nezapomenutelnými.
Jednou však, když šel Cyrano zase přišel na návštěvu k Roxaně, hodil mu někdo z jeho nepřátel poleno na hlavu a smrtelně ho zranil. Umírá ve vadnoucím parku v přítomnosti Roxany, která teprve nyní poznává pravdu z jeho slov: byl géniem, který nenašel uznání, a lásku za něho sklidil někdo jiný. Ale přece odchází z toho světa čestně."

PoznámkaPRÁCE BYLA UVOLNĚNA BEZ NÁROKU NA HONORÁŘ

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: x51d0288e5ef59.zip (8 kB)
Nezabalený formát:
E_Rostand_Cyrano_de_Bergerac.doc (31 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse