Seminarky.cz > Čtenářský deník > Obsahy a rozbory děl > > Emily Brontëová: Na Větrné hůrce

Emily Brontëová: Na Větrné hůrce


Kategorie: Evropská literatura do 20. století

Typ práce: Obsahy a rozbory děl

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Práce je představením obsahu jediného díla, jehož autorkou je Emily Brontë. V závěru práce je několik informací o pozadí knihy.

Obsah

1.
Úvod
2.
Obsah knihy
3.
Závěr

Úryvek

"Kdysi býval pánem na Větrné hůrce Earnshaw. Nelly tam dělala hospodyni. Earshaw měl dceru Katku a syna Hindleyho. Jednou přinesl domů malé, cizí, snědé dítě, které našel na ulici. Dali mu jméno Heathcliff. Katka se sním hned skamarádila, ale Hindley ho nenáviděl. Postupně se Katka a Heathcliff do sebe zamilovali. Jenže se Katka jednoho dne seznámila s hezkým, chytrým a mladým Edgarem Lintonem, dědicem asi čtyři míle vzdáleného Drozdovského statku. Požádal ji o ruku a ona řekla ano. To Heathcliffovi velmi ublížilo, proto z Větrné hůrky utekl. Earnshaw brzy zemřel. Po otcově smrti se Hindley vrátil ze studií a přivedl si na Větrnou hůrku manželku Frances. Narodil se jim syn Hareton, ale Frances při porodu zemřela. O několik let později se vrátil Hethcliff. Ubytoval se na Větrné hůrce. S Hindleyem často hrával karty a vyhrál na něm nejen všechny peníze, ale také Větrnou hůrku. Katka začala být velmi nemocná a při porodu dcery Kateřiny zemřela. Edgarova sestra Isabela se zamilovala do Heathcliffa. Ten, i když ji nemiloval, si ji vzal, protože po Edgarově smrti by Drozdov připadl jemu. Několik dnů po svatbě Isabele došlo, že ji Heathcliff nemiluje, proto od něho utekla na jih Anglie. Tam se jí narodil syn, kterému dala jména Linton. Po třinácti letech však Isabela zemřela. Malý Linton se musel přestěhovat k otci na Větrnou hůrku. Zanedlouho zemřel Hindley. Hareton tyl silný chlapec, ale neuměl číst ani psát. Linton byl jeho pravý opak. Byl nemocný, ale vzdělaný. Když se seznámil s Kateřinou, začali se potají scházet a psali si dopisy. Heathcliff chtěl, aby se vzali, protože tím by se pomstil Edgarovi. Stále mu totiž nemohl odpustit, že si vzal Katku. Kateřina si ale Lintona vzít nechtěla, protože poznala, že nemá dobrou povahu. Heathcliff ji ovšem ke sňatku donutil. Linton pár měsíců po svatbě zemřel. A tak na Větrné hůrce zůstal jenom Heathcliff, Kateřina, Hareton, Nelly a sluha Josef. Kateřina se stále nudila, protože v domě neměla žádné přátele. Až na Nelly, ale ta musela bát dlouho v kuchyni. Proto se skamarádila s Haretonem. Učila ho číst. Když po roce zemřel Heathcliff, přerostlo jejich kamarádství v lásku. Na nový rok se chtěli vzít a přestěhovat se na Drozdov. O Větrnou hůrku se měl starat Josef.

... Přes sto let uvádí román Na Větrné hůrce čtenáře i kritiku v úžas. U současníků vyvolal nejprve pocit leknutí a odporu, postupně však si vynutil uznání svou drtivou působivostí. Kritika se snažila tento dojem vysvětlit, ale jejím výsledným závěrem bylo nakonec doznání bezmoci před nevysvětlitelností a ojedinělostí knihy. ...

... Pro svou sugestivní mnohovýznamnost bývá Emily Brontë přirovnávána k Shakespearovi...

... Jediný román geniální autorky první poloviny devatenáctého století se právem stal jedním z nejslavnějších děl anglické literatury. ..."

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: litx0064.zip (9 kB)
Nezabalený formát:
Na_vetrne_hurce.doc (30 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse