Seminarky.cz > Čtenářský deník > Obsahy a rozbory děl > > Erich Maria Remarque: Čas žít, čas umírat

Erich Maria Remarque: Čas žít, čas umírat


Kategorie: Česká literatura od 20. století, Evropská literatura od 20. století

Typ práce: Obsahy a rozbory děl

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Práce nejprve uvádí stručná životopisná data tohoto autora. Poté stručně popisuje děj knihy Čas žít, čas umírat. Tuto část doprovází i úryvkem z díla. V závěru je porovnán děj a význam této knihy s knihou stejného autora Na západní frontě klid.

Obsah

1.
Erich Maria Remarque – život
2.
Obsah knihy
3.
Úryvek
4.
Porovnání s Na západní frontě klid

Úryvek

“Román Čas žít, čas umírat má mnoho společného s knihou Na západní frontě klid. Oby vyšly koncem prvního poválečného desetiletí, každá po jiné válce. Mají stejné stavebné schéma: voják na frontě – voják na dovolené v zázemí – voják opět na frontě, kde nakonec nachází smrt. Dokonce i epizodní motivy jsou obdobné: bývalý student Mittelsteadt, pomstychtivě ponižující svého učitele Kantorka, se v románu Čas žít, čas umírat proměnil v Alfonse Bindinga, který poslal svého profesora matematiky do koncentračního tábora. Co však Remarque v prvním případě popsal s jistou sympatií jako pochopitelnou soukromou a generační mstu, je v případě druhém dokladem demoralizující moci nacistického režimu.
Tento významový posun je příznačný: Remarquův styl se pětadvacet tet od jeho prvního velkého úspěchu nezměnil, a přece se výrazně změnil ráz výpovědi."

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: litx0021.zip (10 kB)
Nezabalený formát:
Cas_zit_cas_umirat.doc (37 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse