Seminarky.cz > Čtenářský deník > Obsahy a rozbory děl > > Erich Maria Remarque: Jiskra života

Erich Maria Remarque: Jiskra života


Kategorie: Evropská literatura od 20. století

Typ práce: Obsahy a rozbory děl

Škola: Ostravská univerzita Pedagogická fakulta, Ostrava - Mariánské Hory

Charakteristika: Jedná se o analýzu slavného románu E. M. Remarquea, která přibližuje život zajatců v koncentračním táboře. Román je zde rozebrán i z hlediska postoje vypravěče, motivů, postav apod. Nechybí ani autorův život (pod čarou) a jeho zařazení, respektive tvorba.

Obsah

1.
Remarque spisovatel
2.
Analýza románu Jiskra života
2.1.
Kompozice
2.2.
Titul díla a jeho hlavní idea
2.3.
Motivy díla
2.4.
Vypravěč
2.5.
Postavy
3.
Závěr
4.
Použitá literatura

Úryvek

"Analýza románu Jiskra života

Román Jiskra života je obrazem života v jednom koncentračním táboru na území Německa, kam byli posíláni vězňové, kteří již nemohli konat otrocké práce kvůli pokročilé nemoci či tělesné slabosti. Opět se nám zde ukazuje hnilobná a zrůdná éra nacismu. V díle stojí proti sobě dva světy: svět esesáckých velitelů tábora Mellern a svět uvězněných. Děj se odehrává na začátku jara roku 1945. Dá se říci, že se blíží konec války, který vzbuzuje mezi vězni naději na osvobození, která už téměř zanikla pod nánosem deseti roků nelidské existence v koncentračních táborech. Postupně se stupňuje kruté jednání a bezcitnost fašistických katů, ale zároveň se zesiluje i víra, odhodlání a touha přežít pekelnou situaci. V této táborové společnosti, mezi těmi, kteří byli ještě schopni myslet a být stále lidmi, se politicky cílevědomě vytváří komunistická skupina jedněch hlavních postav – Lewinského a Wernera. Tato tajná organizace, která se stává silou a oporou všech vězňů v nejtěžších posledních momentech před osvobozením i krátce po něm. Snaží se pomoci i těm, kteří už nevěří v další život. Remarque popisuje prostředí, kde je každý člověk neustále v kontaktu se smrtí. Líčí pocity vězňů, hlad, nemoci, strach a bezmocnost. Zároveň popisuje skupinovou práci, ochotu pomáhat a milovat. Román je ukončen osvobozením koncentračního tábora.
Teď bych román rozebral z hlediska jeho výstavby, vypravěče, titulu, motivů apod. Toto dílo je epické. Je to vůči dnešnímu světu historický román, který je obrazem dění v koncentračním táboře za 2. světové války.
Kompozice

Kompozice tohoto díla je uzavřená. Má přirozený počátek, který nás seznamuje s hlavními postavami a popisuje koncentrační tábor. Konec je uzavřený. Příběh definitivně končí ukončením války a osvobozením tábora. Děj je chronologický bez retrospektivy."

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: x481c78b0dfed0.zip (12 kB)
Nezabalený formát:
Jiskra_zivota_Remarque.doc (42 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse