Seminarky.cz > Čtenářský deník > Obsahy a rozbory děl > > Erich Maria Remarque: Jiskra života

Erich Maria Remarque: Jiskra životaKategorie: Profi práce, Evropská literatura od 20. století

Typ práce: Obsahy a rozbory děl

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Práce seznamuje s dílem Jiskra života, jehož autorem je Erich Maria Remarque.

Obsah

1.
Erich Maria Remarque: Jiskra života

Úryvek

"Jiskra života
Remarque Erich Maria
Děj tohoto románu se odehrává ke konci druhé světové války v pracovním táboře Mellern. V takzvaném malém táboře, kde byli svému osudu ponecháni vězni dále neschopní pracovat, se bývalý novinář s evidenčním číslem 509 snaží udržet naživu sebe i skupinky veteránů, které v sobě vzájemně udržují onu "jiskru života". Svůj vězeňský život už si nedokáží představit bez Bergera, bývalého lékaře, který pracuje v krematoriu a občas do tábora propašuje nějaké léky. Ve světě vězňů zůstala již jen jediná myšlenka: přežít. Vypěstovat si ony nepostradatelné mimikry, jež dávají naději ujít veselým hrám dozorců a znuděných esesmanů. 509 je jednoho dne vybrán pro pokusy. Odmítne však podepsat listinu klamně dosvědčující, že se pokusům podrobuje dobrovolně. Podivnou hrou osudu se zachrání - jen díky byrokratickým žertíkům velitele tábora. Tím však proti sobě popudí sturmbannführera Webera, který se rozhodne jej zlikvidovat. 509 se zachrání jen díky táborovému podzemnímu hnutí. 509 je zaměněn s jakousi mrtvolou, jejíž identitu přejímá. Město, u kterého tábor stojí, je bombardováno, na odklízení jsou nasazeni vězni z "velkého tábora". Přicházejí i transporty z táborů, které musely být kvůli postupující frontě zrušeny. Podzemní hnutí sílí a začíná se vyzbrojovat pašovanými zbraněmi, fronta se blíží.Velitel tábora dostává pokyny k likvidaci vězňů, avšak zdráhá se na sebe vzít onu zodpovědnost a vyčkává. Večer předtím, než mají jednotky SS odtáhnout, pokusí se s Weberem a několika dalšími zlikvidovat jeden z baráků s vězni. 509 zastřelí Webera a posléze sám umírá, dojde k přestřelce, SS utečou a ponechají tábor svému osudu. Pak přijíždějí Američané a zatýkají velitele tábora. Většina hrdinů se díky hrdinství 509 zachrání a vychází z tábora.
Zajímavou postavou je velitel tábora Neubauer. Ten je typickým byrokratem, který vyplňuje formuláře a poslouchá pokyny, není si vědom žádného svého provinění a pro jistotu si zakládá složku, která dokazuje, jak ‘lidsky’ se k vězňům choval. Miluje svou rodinu, pěstuje králíky. Je prototypem nefanatického fašisty, který plní svou povinnost a zároveň se stará, aby z toho taky něco měl. V některých pasážích se ukazuje, že vlastně nikdy ani pořádně nepochopil, čeho se dopouštěl.
Toto dílo vzniklo díky autorově přítomnosti při soudech s nacisty. Postavy bychom mohli označit až za schematické, nemůžeme od nich čekat žádný překvapivý psychologický vývoj. Dílo vyniká sugestivní kresbou prostředí."

PoznámkaPRÁCE BYLA UVOLNĚNA BEZ NÁROKU NA HONORÁŘ

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: x51d0257e25ac3.zip (9 kB)
Nezabalený formát:
E_M_Remarque_Jiskra_zivota.doc (32 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse