Seminarky.cz > Čtenářský deník > Obsahy a rozbory děl > > Erich Maria Remarque- Na západní frontě klid

Erich Maria Remarque- Na západní frontě klid


Kategorie: Evropská literatura od 20. století

Typ práce: Obsahy a rozbory děl

Škola: Gymnázium, obchodní akademie a jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky Svitavy, Svitavy

Charakteristika: Práce obsahuje rozbor a obsah díla Na západní frontě klid. Také obsahuje důležité pojmy vyžadované střední školou pro splnění maturitní zkoušky. Rychlou a konkrétní formou řekne čtenáři, o čem dílo je a nejdůležitější pojmy spojené s ním.

Obsah

1.
Autor
2.
Struktura literárního díla
3.
Poznámky
4.
Širší kontext vzniku díla

Úryvek

"• PAVEL BÄUMER- mladý chlapec, který pod nátlakem učitele spolu s ostatními spolužáky narukuje. Zažívá hrůzy války a vzhledem k jeho věku je pro něj těžké se přes ně přenést. Je však inteligentní, před válkou studoval gymnázium. Snaží se nepřipouštět si hrůzy války, ne vždy to však jde.
• STANISLAV KACZINSKY- přezdívaný Kat, je starší než Pavel, Pavel s ním má velice blízký vztah. Má výborný šestý smysl a vždycky Pavlovi pomůže, hlavně co se týče hledání jídla. Velitel roty.
• Spolužáci KEMMERICH, KROPP, LEER, MÜLLER
• TJADEN- vyžívá se v pomstě Himmelstossovi
• HIMMELSTOSS- uzurpátorský cvičitel, kterému to mladí vojáci rádi oplatí, když se pro nedostatek vojáků dostane také na frontu

b)prostředí
• hraje velkou roli
• naturalistické popisy prostředí fronty a boje
• autor sám zažil, můžeme vidět autobiografické prvky
• fronta ve Francii
c)děj
Expozice-úvod
Zuří 1. světová válka. Nic netušící mladí studenti gymnázia se pod ideologickou masáží třídního učitele nechávají zzapsat na vojnu. V tu chvíli si nikdo z nich nedokáže představit co je na frontě čeká. Realitu si začínají uvědomovat v přípravných kasárnách. Desátník Himmelstoss je tyranským způsobem cvičí jak bojovat a přežít ve válce. Sám však na frontě nikdy nebyl, proto je jeho výcvik spíše psychický teror.

Kolize-zápletka
Po tvrdém výcviku jsou převezeni na západní frontu-ve Francii. Střídají se období pklidně strávená v táboře s obdobími, kdy tváří v tvář palbě a smrti neuvěřitelně trpí, jak fyzicky, tak psychicky. prvním silným okamžikem je návštěva jejich kamaráda Kemmericha v nemocnici. Má amputovanou nohu. Podle jeho pobledlé tváře je všem jasné, že František už dlouho živ nebude. I přes to ho povzbuzují. Zařídí mu morfium, aby se už netrápil. Jeden z přátel si může vzít jeho boty. Po čase jsou převeleni opět na frontu. Jsou zde i nováčci, kteří neprošli kasárnami. Teprve teď se projevuje důležitost těchto výcviků. Mladí a nepřipravení vojáci velmi rychle umírají, jsou k smrti vyděšení a snaží se nesmyslně uniknout ze zákopů skrz hustou palbu.

Krize-vyvrcholení konfliktu
Pavel dostává dovolenou. Těší se, že konečně potká rodiče a sestru. Čím blíže je domovu, tím méně se těší. Doma je vroucně přivítán, maminka je však velmi nemocná. Situace rodiny je celkově špatná, hlavně vlivem války. Lidé se Pavla vyptávají, jak zlé to na frontě je, říkají mu, jaký je hrdina, on si tak však vůbec nepřipadá. Pavel si v tu chvíli uvědomuje, že už nikdy nebude schopen zapojit se do normálního života. Tuší, že je ztracenou generací, že válka v nich ubila vše dobré, každou naději. S rozporuplnými pocity se vrací na vojnu.

Peripetie-zvrat
Postupem války Pavel přichází o své přátele. Nejlepším přítelem se mu stává Kat. Po jednom útoku je kat zraněn. Má průstřel nohy, proto nemůže chodit. Není nikdo, kdo by ho na nosítkách odnesl do obvaziště. Pavel ho proto bere na ramena a kvůli zhoršuujícímu stavu kamaráda se rozhodne běžet palbou. Když zcela vyčerpaný doběhne na obvaziště, zjiští, že jeho poslední kamarád zemřel, protože ho trefila střepina. To Pavla zlomí.

Závěr
„Padl v říjnu 1918, v den, jenž byl na celém bojišti tak tichý, ze se zpráva vrchního velitelství omezila na větu: Na západní frontě byl klid. Klesl tváří k zemi a ležel, jako by spal. Když ho obrátili, bylo vidět, že se nemohl dlouho trápit, výraz jeho obličeje byl tak klidný a vyrovnaný, až se zdálo, jako by byl málem spokojený, že to vzalo takový konec.“ "

PoznámkaPRÁCE BYLA UVOLNĚNA BEZ NÁROKU NA HONORÁŘ

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: x52c93f8b89228.zip (15 kB)
Nezabalený formát:
Erich_Maria_Reamarque_Na_zapadni_fronte_klid.doc (63 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse