Seminarky.cz > Čtenářský deník > Obsahy a rozbory děl > > Erich Maria Remarque: Noc v Lisabonu

Erich Maria Remarque: Noc v Lisabonu



Kategorie: Evropská literatura od 20. století

Typ práce: Obsahy a rozbory děl

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Práce nejprve seznamuje s životem a literární tvorbou E. M. Remarqua, shrnuje děj jeho románu Noc v Lisabonu a knihu hodnotí. Nechybí časové a místní zasazení děje a ukázka z díla.

Obsah

1.
Autor
2.
Nakladatelství
3.
Čas a místo děje
4.
Hlavní postavy
5.
Vlastní hodnocení
6.
Děj
7.
Ukázka
8.
Další díla

Úryvek

"Autor: Erich Maria Remarque (1898- 1970)
Německý spisovatel a dramatik, vlastním jménem Erich Paul Remark se narodil v Osnabrűcku, v rodině knihvazače. V osmnácti letech (ihned po ukončení školy v roce 1916) narukoval jako dobrovolník do armády, kde byl v roce 1918 (několikrát) zraněn. Nejen díky tomu je celé jeho dílo poznamenáno odporem k válce a antimilitarismem. Přestože se narodil v 'kolébce fašismu', popisuje ho jako "rakovinu tohoto století".
Po demobilizaci vystřídal řadu různých povolání, například působil jako redaktor v berlínském plátku "Sport im Bild", pracoval jako učitel, agent firmy s náhrobními kameny, účetní, obchodní příručí, automobilový závodník, reklamní agent a v neposlední řadě se stal světoznámým spisovatelem.
V roce 1925 se oženil s Jeanne Zambonovou (Jutta Zambona). Jejich manželství však trvalo pouze do roku 1932, kdy emigroval do Švýcarska.
Po nástupu nacismu v r. 1933 byly jeho knihy vyhlášeny za "zvrhlé umění" a veřejně páleny, on sám byl vroce 1938 zbaven německého občanství.
V roce 1939 emigroval do USA. (V následujících letech žil střídavě v Americe a ve Švýcarsku)
Po 2.světové válce se vrátil do Švýcarska a usadil se v Porto Roncu na jezeře Maggiore.
V roce 1958 se znovu oženil s americkou filmovou hvězdou Paulette Goddard, bývalou manželkou Charlieho Chaplina.
Po vydání svého románu Na západní frontě klid se rázem stal jedním z nejčtenějších autorů 20. století. (Jen tak pro zajímavost se během 3 let prodalo 3.5 milionů výtisků.) Kniha se již rok po jejím vydání dočkala filmového zpracování režisérem Lewisem Milestonem.
I jeho další romány o Německu, emigraci a 2. světové válce tuto oblibu ještě vystupňovaly, ale už nedokázaly překonat stín jeho prvního a přece veleúspěšného díla. Přes nesmírnou popularitu Remarquova díla, nelze pominout i jeho zřejmé nedostatky. Někdy až příliš vycházel vstříc vkusu průměrného čtenáře: využíval postupu triviální literatury, často opakoval motivy, uměle konstruoval dějové konflikty a nevyhnul se ani laciné sentimentalitě.

Nakladatelství: Naše vojsko, Praha 1970

Místo děje: Německo, Švýcarsko, Francie, Portugalsko

Kdy se děj odehrává: Mezi lety 1938 až 1942

Hlavní postavy: Josef Schwarz (Baumann), Helena

Vlastní hodnocení: Knihu jsem si přečetla kvůli referátu na němčinu. Nejdříve se mi do toho nechtělo, ale po přečtení musím uznat, že to byla pěkná kniha a určitě si od Remarquea přečtu ještě něco.

Obsah: Josef Baumann je emigrant, který žije v Paříži. Protože už pě let neviděl svou manželku, rozhodne se, že se vrátí do Německa, aby se s ní ještě setkal. Dostane pas, perokresby a známky od Josefa Schwarze. U známého si nechá akorát změnit fotku na pasu. Oklikou se dostane do Německa, kde přes svého přítele zkontaktuje svou manželku. Zůstane u ní přes noc, ale další den za ní přijde její bratr Georg, který je pro režim a nechal před pěti lety poslat Josefa do koncentračního tábora. Josef se schová ve skříni a musí počkat, až Helena Georga vyhodí. Potom se rozhodne, že zase pojede zpět, ale Helena chce utéct s ním. Nakonec se jim povede dostat do Paříže. Georg je tam ale znovu najde a vyhrožuje Josefovi. Odjede ale bez Heleny. Brzy na to je Josef zatčen a dostane se do vězení. To samé se stane Heleně a znovu se setkají ve stejném vězení. Tam bohužel dlouho nezůstanou a oba jsou převezeni, každý jinam. Josefovi se ale podaří utéct a dokonce vysvobodit Helenu z ženské věznice. Dostanou se do Marseille, kde se Josef dozví, že má Helena rakovinu a nedá se s tím už nic dělat. Dostane morfium od lékaře, ale záchvaty přicházejí stále častěji. Josefa zatkne gestapo a vyslýchá ho sám Georg. Nakonec přizná, že ví, kde je Helena. Spolu tam jedou, po cestě ale Josef Georga zabije, vezme mu pas a spolu s Helenou utečou. Dostanou se do Portugalska. Josef má už dvě víza do Ameriky a v Lisabonu koupí i jízdenky na loď. Noc předtím, než mají jet se ale Helena zabije, protože má velké bolesti a ví, že už je Josef v bezpečí. Celý tento příběh vlastně vypráví Josef Baumann- Schwarz náhodnému kolemjdoucímu, také emigrantovi, kterého potkal v přístavu večer potom, co se zabila Helena. Nabídne mu dva lístky, víza a pas za to, že s ním stráví noc, aby mu mohl vypovědět svůj příběh."

Poznámka



PRÁCE BYLA UVOLNĚNA BEZ NÁROKU NA HONORÁŘ

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: x5111880435639.zip (11 kB)
Nezabalený formát:
E_M_Remarque_Noc_v_Lisabonu.doc (39 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse