Seminarky.cz > Čtenářský deník > Obsahy a rozbory děl > > Erich Maria Remarque - Tři kamarádi

Erich Maria Remarque - Tři kamarádi


Kategorie: Evropská literatura od 20. století

Typ práce: Obsahy a rozbory děl

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Práce se zaměřuje na rozbor díla Tři kamarádi od Remarquea. Rozebírá nejen dílo, ale i život autora.

Obsah

1.
Místo děje
2.
Děj knihy
3.
Postavy
4.
Popis autora
5.
Ztracená generace

Úryvek

"Místo děje:
Německo, někdy v době po první světové válce, ve které se taky hlavní postavy poprvé setkaly. Teď jsou z nich tři kamarádi na život a na smrt.

Děj knihy:
Robert Lohkamp, Otto Köster a Gottfried Lenz se spřátelili v zákopech, po válce založili vlastní autodílnu s čerpací stanici. Pracoval u nich ušatý Jumbo. Robert, hlavní hrdina knihy, hrál občas po večerech na klavír v hotelu Irtenacional nebo jezdil jako taxikář. Společně vlastnili také vůz, pojmenovali ho Karel. Na jedné z jejich cest se kamarádům opět podaří jednoho řidiče napálit, přičemž se seznámí s jeho spolujezdkyní. Její jméno je PatricieHollmanová, Robby se na ní na první pohled zamiloval. Ona jeho city opětovala. Začali spolu trávit více volného času.
Na dovolené u moře Robby zjišťuje, že je Pat nemocná. Zjistil, že trpí tuberkulózou a že na podzim bude muset odjet do sanatoria. Proto spolu trávili ještě víc času, dokonce se Pat nastěhovala do ubytovny Robbyho, hned do vedlejšího pokoje, a tak měli k sobě velmi blízko. Robby koupil Patrícii i pejska.
Situaci ve městě se zhoršuje, dochází k demonstracím a nepokojům při politických schůzích. Při jedné z těchto událostí je na ulici zastřelen Gottfried Lenz. Neznámý mladík si ho s někým spletl a jeho to stálo život. Jednoho dne mu přišel náhle telegram, aby ihned přijel do sanatoria. Robby trávil s Pat celé dny. Netrvalo dlouho a Pat jednoho rána, když vycházelo slunce zemřela...

• Na začátku knihy je velké množství humorných situací, ty se však s postupem děje, jakoby v úctě před nemocí a dalšími tragédiemi, vytrácejí. Ke konci už spíše cítíme hořkost nad osudy hrdinů, což ale neubírá na dojmu, protože právě to je jeden z hlavních znaků románů, ve kterých je Remarque opravdovým mistrem. Hluboké přátelství, silná a dojemná láska a dobře podaný obraz tehdejší situace v Německu, to vše tvoří tento strhující román."

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: x548055febbfdf.zip (10 kB)
Nezabalený formát:
Erich_Maria_Remarque_tri_kamaradi.doc (34 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse