Seminarky.cz > Čtenářský deník > Obsahy a rozbory děl > > Ernest Hemingway: Komu zvoní hrana

Ernest Hemingway: Komu zvoní hranaKategorie: Americká literatura od 20. století, Profi práce

Typ práce: Obsahy a rozbory děl

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Práce seznamuje s dílem Komu zvoní hrana, jehož autorem je Ernest Hemingway.

Obsah

1.
Ernest Hemingway: Komu zvoní hrana

Úryvek

"Komu zvoní hrana
Hemingway Ernest
Svůj nejproslulejší román napsal Hemingway krátce po návratu ze Španělska, zmítaného občanskou válkou mezi republikány a fašistickou armádou generála Franca. Zkušenosti a zážitky posledních měsíců ho na prahu 40. let inspirovaly k sepsání fiktivního milostného příběhu, odehrávajícího se na pozadí občanské války.
Příběh se odehrává během tří dnů ve španělských horách. Dominují mu dvě mezní situace v životě mladého amerického učitele španělštiny Roberta Jordana. Ten do země přišel jako dobrovolník a specialista na výbušniny, aby bojoval na straně republikánů v partyzánské válce.
Robert je postaven před nelehký úkol – navázat spojení s partyzány ukrývajícími se v horách, během tří dnů si získat jejich důvěru a spolupráci. To je totiž nezbytné k tomu, aby mohl vyhodit do povětří významný most obsazený fašisty. Vše musí stihnout do začátku mohutné ofenzivy.
Přestože dospěje k poznání, že jeho úkol je již předem téměř beznadějný, rozhoduje se rozkaz splnit i navzdory hrozící smrti. Kontaktuje skupinu španělských partyzánů, skrývajících se v horách, jmenovitě Pabla s jeho ráznou ženou Pilar, odvážného staříka Anselma, cikána Rafaela, Fernanda, Primitiva, Agustina, Eladia a skupinu bandity El Sorda.
V těchto dramatických hodinách se setkává s mladou partyzánkou Marií, která utekla z fašistického transportu. Poprvé v životě cítí, že je skutečně a hluboce zamilovaný. Marie jeho city opětuje a společně prožívají nejšťastnější dny svých životů.
Jejich láska však nemá dlouhé trvání. Nadchází den akce. Zpočátku probíhá vše podle plánu, pak se ale objeví nečekané komplikace. Starý Anselmo umírá, skupina El Sorda je obklíčena a zničena.
I přesto, že se vše zdá ztraceno, Robert nezaváhá a nakonec se mu most podaří zničit. Na útěku je však jeho kůň postřelen, spadne na Roberta a zlomí mu nohu. Robert nemůže pokračovat v cestě. Pošle Marii i přes její zuřivý odpor a pláč pryč, protože ví, že kdyby ho vzali s sebou, znamenalo by to smrt pro všechny. S pistolí v ruce čeká na svou neodvratnou smrt."

PoznámkaPRÁCE BYLA UVOLNĚNA BEZ NÁROKU NA HONORÁŘ

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: x51a231b691d1e.zip (9 kB)
Nezabalený formát:
E_Hemingway_Komu_zvoni_hrana.doc (32 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse