Seminarky.cz > Čtenářský deník > Obsahy a rozbory děl > > Ernest Hemingway: Komu zvoní hrana - charakteristika postav

Ernest Hemingway: Komu zvoní hrana - charakteristika postav


Kategorie: Americká literatura od 20. století

Typ práce: Obsahy a rozbory děl

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Práce velmi stručně představuje děj a hlavní postavy románu Komu zvoní hrana od Ernesta Hemingwaye. V závěru je připojen vlastní názor autora seminární práce na knihu spolu s úryvkem z díla.

Obsah

1.
Charakteristika postav
2.
Stručný obsah příběhu
3.
Vlastní názor
4.
Citát

Úryvek

" Pablo – je vedoucím celé skupiny. Dříve se jevil jako odvážný a schopný muž, ale poté co se dověděl o Robertově úkolu, začíná odvahu ztrácet. Ví, že akce je nebezpečná, a že by mohli všichni přijít o život. Přestává uvažovat jako člověk, který je ochoten pro svou vlast zemřít a stává se až příliš realisticky myslícím mužem. Mezi Robertem a Pablem se několikrát strhne potyčka, ale Robert nechce Pabla zabít, i když mu to všichni schvalují a ještě jej k tomu nabádají. V noci před akcí však Pablo ukradne Robertovi věci, a to pytel obsahující většinu dynamitu a rozbušku. Všichni jsou potom překvapeni, když se Pablo ráno vrátil a přivedl s sebou muže s okolí, kteří mají pomoci při plnění úkolu.
Sordo – je vedoucí skupiny, která sousedí se skupinou Pabla. Sordo je ochoten Pilar a Robertovi pomoci, ale při shánění koní jsou Sordovi lidé odhaleni. Na kopcích je sníh, a proto jsou stopy čitelné a Sordův tábor je nepřáteli nalezen. Po odvážném počínání všech mužů, ale přiletí letadla a zbytek Sordovi party je zničen.

Příběh se odehrává ve španělských horách v době občanské války. Snad právě proto, že Robert je dobrovolník, je plně odhodlán udělat vše, co by zabrzdilo vítězství fašistů. Když ale prožívá krásné chvíle s Marií, poznává že chce splnit úkol a zároveň také zůstat naživu a žít normální život plný všedních starostí společně s Marií. V plnění jeho poslání se mu snaží zabránit Pablo, který odcizí Robertovi věci. Pablo se však vrátí a snaží se Robertovi pomoct. Místo rozbušek použijí granáty a most se jim podaří zneškodnit, při čemž přijde o život Anselmo. Ten měl strach, že nevydrží psychický nátlak a uteče, což se mu už jednou stalo. Také se obával své nervozity a mě komplex, že by nebil dobrým pomocníkem. Díky Robertovi snáší vše v klidu, ale nakonec se dvěma muži tuto akci zaplatí životem. Robert nemůže uvěřit, že on sám celou akci přežil. Cestou spět však utrpěl zlomeninu stehenní kosti a nemůže pokračovat v útěku před pronásledovateli. Marie s ním chce zůstat a však Robert jí přesvědčí, aby odešla. Sám poté čeká na nepřítele, aby je aspoň chvíli pozdržel. "

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: hemingway_komu_zvoni.zip (11 kB)
Nezabalený formát:
Hemingway_Komu_zvoni.doc (36 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse