Seminarky.cz > Čtenářský deník > Obsahy a rozbory děl > > Ernest Hemingway: Mít a nemít

Ernest Hemingway: Mít a nemítKategorie: Americká literatura od 20. století, Profi práce

Typ práce: Obsahy a rozbory děl

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Práce seznamuje s dílem Mít a nemít, jehož autorem je Ernest Hemingway.

Obsah

1.
Ernest Hemingway: Mít a nemít

Úryvek

"Mít a nemít
Hemingway Ernest
Mít a nemít, román se sociálním námětem, napsal Hemingway ve třicátých letech, v době celosvětové hospodářské krize. Příběh se odehrává na Kubě, kde v té době ještě vládla vojenská junta, diktatura, nesvoboda a především americké nadnárodní korporace.
Kniha má dva hlavní hrdiny, kolem jejichž osudů se rozplétají i dvě téměř odlišné dějové linie. První z oněch postav je chudý kubánský rybář Harry Morgan. Žije v dřevěném chudém domku na předměstí Havany s výřečnou ženou a několika dětmi. Živí se jako rybář, vlastní malou rybářskou motorovou loď, avšak v době hospodářské krize se mu nedaří.
Kromě problémů s prodejem ryb na místních přesycených trzích má také velkou smůlu, a tak domů už dlouho nosí jen tolik peněz, kolik stačí na minimální náklady rodiny - jídlo, bydlení a sítě pro rybolov. Přes svou beznadějnou situaci se snaží přežít všemožně, nikdy se ale neuchyluje k nezákonným obchodům.
Druhým z hrdinů (kteří se mezi sebou neznají) je mladý americký spisovatel Richard Gordon, který přijel do Havany především psát. Má dostatek finančních prostředků a krize na jeho navyklý způsob života nemá velký vliv. Je téměř opakem drsného a tvrdého Morgana - představuje typického nepraktického intelektuála, pije a žije požitkářským, realitě vzdáleným životem.
Pasáže věnované Gordonovi ale tvoří spíše okrajovou část knihy. Hlavní pozornost je soustředěna na Morgana. Ten sice ví, že někteří rybáři se živí převážením čínských uprchlíků ve svých lodích, stále však odolává vábení rychlého, ale riskantního zisku. Velice dobře si uvědomuje, že je na něm jeho rodina zcela závislá. Bez Morganových skromných příjmů by všichni skončili na ulici.
Bída však dostoupí takového stupně, že se rozhodne přeci jen alespoň jednou riskovat. Nechá se najmout jako převažeč čínských uprchlíků (pouze projednou). Zpočátku probíhá vše v pořádku, pak se ale vyskytnou komplikace. Kolem Morganovy lodi se začíná motat policie, navíc se objevují na lodi neshody. Po vážném konfliktu vypukne přestřelka, ve které Morgan přijde o ruku. Posádka je pobita. Nakonec umírá i Morgan."

PoznámkaPRÁCE BYLA UVOLNĚNA BEZ NÁROKU NA HONORÁŘ

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: x51a232e707507.zip (9 kB)
Nezabalený formát:
E_Hemingway_Mit_a_nemit.doc (32 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse