Seminarky.cz > Čtenářský deník > Obsahy a rozbory děl > > Ernest Hemingway: Sbohem, armádo

Ernest Hemingway: Sbohem, armádo


Kategorie: Americká literatura od 20. století

Typ práce: Obsahy a rozbory děl

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Práce seznamuje s obsahem románu Sbohem, armádo amerického spisovatele Ernesta Hemingwaye. Nejdříve dílo stručně charakterizuje, poté se věnuje popisu děje. V závěru se zabývá hlavní myšlenkou díla.

Obsah

1.
Úvod
2.
Popis děje
3.
Hlavní myšlenka

Úryvek

"Válečný román řadíme do válečné literatury po I.sv. válce. Hemingway zde popisuje své hrůzné zážitky z fronty a výrazně se staví proti hrozbě dalších válečných konfliktů.
Děj příběhu se odehrává na italské frontě v období I.světové války.
Hlavní postavou je americký poručík Henry Frederick, jež slouží v armádním ambulantním sboru. Henry je silným ale zároveň citlivým mužem, který, jako řidič sanitek, silně vnímá hrůzy války. Po dovolené se vrací zpět na frontu. Jeho dobrý přítel Rinaldi ho seznamuje se všemi novinkami, které na frontě přibyly, a nezapomene se zmínit o nových zdravotních sestrách z Anglie. Upozorní ho zvláště na jednu do které je Rinaldi velmi zamilován. Jmenuje se Cathrine Barleyová. Jednoho dne Rinaldi Henryho s Cat seznámí a ti dva si okamžitě padnou do oka. Postupem času se mezi nimi začne rozvíjet milenecký vztah, který víc a víc sílí. Při útoku je však zraněn několika střepinami z granátu. Jeho muži jej vytáhli ze sutin a postarali se o jeho rychlé ošetření. Je převezen do polního lazaretu. Mezitím Cat odjíždí do Milána pracovat do nemocnice.Do té je Henry později přeložen, kvůli lepším podmínkám pro léčení jeho zranění.Henry se díky její všestranné péči rychle zotavuje a Cat se stává v kolektivu sester velmi oblíbená, neboť si bere všechny noční služby jen proto aby mohla být s Henrym. Oba si užívají zamilovanosti a svobody plnými doušky. Oba však ví že se víc a víc přibližuje den, kdy bude muset Henry odjet zpět na frontu. Vše ještě více zkomplikuje skutečnost, že je Cat těhotná. Henry ji však přesto musí opustit a vrátit se zpět na frontu. Zde se opět setkává se svým starým přítelem Rinaldim. Přátelství však už není takové jako dřív. Po pár dnech se armáda dá na ústup a Henry odjíždí se svými muži do Udine. Cesty jsou však přeplněné a doprava na nich prakticky stojí. Henry se proto rozhodne vyzkoušet zkratku a vyhnout se tak nekonečným kolonám. Jejich vozy však uvíznou v blátě a muži musí pokračovat dál pěšky. Cestou však přijde o dva muže. Jeden je zastřelen a druhý se dobrovolně vydá do rukou nepřátel. Zůstane s ním už jen Piany. Oba pokračují dál v cestě. Postupně míjí víc a víc vojáků a nakonec se přidávají k větší skupině. Cestou však narazí na další problém. Tentokrát jde o hlídku, která má za úkol zabít všechny důstojníky. Vyberou i Henryho. Tomu se však podaří uniknout jisté smrti skokem do řeky. Nakonec se mu podaří dojet zpět do Milána aby se zde setkal s Cat a oba spolu utekli pryč před válkou. Ta už však ve městě dávno není. Společně s Fergusonovou se přestěhovala do Stresy, malého městečka u jezera. Zde se opět setkává se svou láskou. "

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: x49ab8ebadc505.zip (8 kB)
Nezabalený formát:
Hemingway_Sbohem_armado1.doc (33 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse