Seminarky.cz > Seminárky/Referáty > > Esej Kulička, Stařec a moře

Esej Kulička, Stařec a moře


Kategorie: Čeština

Typ práce: Eseje

Škola: 1. Slovanské gymnázium a jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky, Praha 1 - Staré Město

Charakteristika: Práce obsahuje esej díla Kulička a Stařec a moře.

Obsah

1.
Esej Kulička
2.
Esej Stařec a moře

Úryvek

"Rok vzniku: 1952
Rok vydání: 1956

Charakteristika díla: Novela z roku 1952, která získala také Nobelovu cenu za literaturu. Jde o souboj člověka s přírodou, kde příroda vždy vyhrává, ale člověk jí velmi silně konkuruje a nevzdává se.

Charakteristika hlavního hrdiny:
Stařec Santiago – je především samotář odloučený od ostatních, vytrvalý, hrdý, fyzicky a duševně silný člověk, nevzdává se, schopný bojovat do posledních sil, neúnavný, odvážný
Manolin – věrný a obětavý chlapec, vzorně se staral o starce, nosil mu jídlo a lovil s ním na moři

Obsah:
Hlavním hrdinou této knihy je stařičký Santiago. Byl to vynikající rybář. V poslední době ho však opouštějí nejen síly, ale i štěstí. Už čtyřiaosmdesát dní neulovil žádnou větší rybu. Taky proto ho musel na příkaz rodičů opustit jeho mladý pomocník a přítel. Ten s ním nejen jezdil na ryby, ale nosil mu i jídlo a staral se o něho.
Jednoho dne brzy zrána se stařec vypraví daleko od břehu a doufá, že konečně prolomí svou smůlu. A skutečně. Na udici mu zabere kousek, který sice nevidí, ale tuší, že půjde o jeho největší úlovek. Ryba ho však překvapí a táhne ho i s loďkou na širé moře. Santiago je po několika hodinách velice vyčerpán, ruce má rozedřené, hrdlo vyschlé. Ryba má ale výdrž a vytrvale pluje dál. Mezitím se zešeří a přichází večer. Loďka stále šplouchá černou vodou. Santiago probdí velice nezvyklou a fyzicky náročnou noc. Ryba se ale ani ráno nevzdá. Starci pomalu docházejí síly a chvilkami nemá daleko k mdlobám, přesto se mu nakonec podaří rybu, po dlouhém a namáhavém boji, hlavně díky svým dlouholetým zkušenostem a vytrvalosti zabít. Je mu jí velice líto, protože byla mimořádně klidná, sebevědomá a nebojácná a on ji za to obdivoval. Přiváže ji k loďce a vydává se k domovu. Po cestě mu ji však přes všecko jeho úsilí sežerou žraloci. Stařec nadobro vyčerpán se tedy vátí do své prosté chatrče z bambusu a usne. Ráno u moře postává skupinka lidí a nevěřícně a obdivně hledí na obrovitou kostru, přivázanou ke starcově loďce.
Nakonec se přece jen stařec dočká uznání a lidé ho přestanou nazývat smolařem, možná i díky tomu se jeho mladý pomocník může vrátit a dále staříkovi pomáhat v rybaření.
Text:
„Stařec pustil šňůru, stoupl na ni nohou, zdvihl harpunu, jak jen mohl vysoko, a veškerou silou, kterou v sobě právě zburcoval, ji vrazil rybě do boku těsně za ohromnou hrudní ploutev, která trčela do vzduchu do výše jeho hrudníku. Cítil, jak železo vniká dovnitř, a náhle na ně, aby je vrazil hlouběji, a potom se na ně vrhl celou svou vahou."

PoznámkaPRÁCE BYLA UVOLNĚNA BEZ NÁROKU NA HONORÁŘ

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: x53b944781480e.zip (13 kB)
Nezabalený formát:
Kulicka_konecne_esej.doc (43 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse

Další práce od tohoto autora
1. Reportáž 3547x
2. Vypravování 2545x
3. Reportáž 1983x
4. Lakomec-Moliere 883x
5. Slohové práce 633x
6. Bylo nás pět 514x
7. Stížnost 424x
8. Odpověď na poptávku 402x
9. Pythagoras 378x
10. Odpověď na objednávku 337x