Seminarky.cz > Čtenářský deník > Obsahy a rozbory děl > > Fjodor Michajlovič Dostojevskij: Zločin a trest

Fjodor Michajlovič Dostojevskij: Zločin a trestKategorie: Profi práce, Evropská literatura do 20. století

Typ práce: Obsahy a rozbory děl

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Práce seznamuje s dílem Zločin a trest, jehož autorem je Fjodor Michajlovič Dostojevskij.

Obsah

1.
Fjodor Michajlovič Dostojevskij: Zločin a trest

Úryvek

"Zločin a trest
Dostojevský Fjodor Michajlovič
Psychologický román Zločin a trest zajisté patří mezi nejlepší Dostojevského díla. Vznikl v poměrně krátké době, od léta 1865 do ledna 1866.
Hlavním hrdinou je petrohradský student Raskolnikov. Ten opouští univerzitu, straní se přátel, nepracuje a málo a špatně spí. Dostává se do kritického duševního stavu, ve kterém zavraždí starou lichvářku i její sestru a oloupí je.
Po vraždě se jeho duševní krize dále prohlubuje. Neustále ve všem vidí nebezpečí, cítí se pronásledován a má výčitky svědomí. Zločin však byl proveden natolik dokonale, že policie Raskolnikova nepodezřívá. Do Petrohradu přijíždí jeho matka Pulchevija Alexandrovna a jeho sestra Avdoťja Romanovova, která se má provdat za omezeného a sobeckého úředníka Lužina. Raskolnikov sestřin krok chápe jako oběť, proto sňatek zmaří.
Raskolnikov se seznámí s úředníkem Marmeladovem a později i s jeho rodinou, hlavně s prostitutkou Soňou. Té po Marmeladově sebevraždě pomáhá. Raskolnikovi se snaží pomoci jeho bývalý spolužák a přítel Razumidin, který se zamiluje do jeho sestry.
Nakonec Raskolnikov neunese výčitky svědomí a svěří se se svým zločinem Soně. Na její naléhání se jde sám udat. Na policii se dozví, že Svidrigulov spáchal sebevraždu. Tento šlechtic chtěl získat Doňu za ženu. Byl bezcharakterní a zhýralý. Láska k Duně ho ale přivedla k tomu, že před smrtí finančně zajistil její nezávislost a pomohl Soně.
Raskolnikov je odsouzen na 8 let nucených prací. Razumickin se žení s Duňou.
Na Sibiř jede s Raskolnikovem i jeho milenka Soňa. Ještě téměř rok trvá jeho neutěšený psychický stav. Potom se však zejména díky Sonině péči tento stav zlepší a Raskolnikov se zvolna proměňuje v nového člověka."

PoznámkaPRÁCE BYLA UVOLNĚNA BEZ NÁROKU NA HONORÁŘ

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: x5186161b91642.zip (8 kB)
Nezabalený formát:
M_F_Dostojevskij_Zlocin_a_trest.doc (31 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse