Seminarky.cz > Čtenářský deník > Obsahy a rozbory děl > > Francis Scott Fitzgerald: Berenika stříhá vlasy

Francis Scott Fitzgerald: Berenika stříhá vlasyKategorie: Profi práce, Americká literatura od 20. století

Typ práce: Obsahy a rozbory děl

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Práce seznamuje s dílem Berenika stříhá vlasy, jehož autorem je Francis Scott Fitzgerald.

Obsah

1.
Francis Scott Fitzgerald: Berenika stříhá vlasy

Úryvek

"Berenika stříhá vlasy
Fitzgerald Francis Scott
Berenika stříhá vlasy je jedna z nejznámějších Fitzgeraldových povídek, která se také dočkala mnoha filmových i divadelních zpracování a její téma se objevilo například i v českém filmu Indiánské léto.
Odehrává se na jednom nejmenovaném menším městě na americkém jihu. Jejími hrdiny jsou výhradně příslušníci místní honorace, bohatá mládež a jejich ještě bohatší rodiče. Ti se pravidelně scházejí v místních společenských klubech, salonech a tančírnách a zde klábosí, popíjejí, baví se, vzájemně se seznamují, a také pomlouvají.
Jednou z těchto bohatých znuděných slečen je i mladá dívka Marjorie. Není příliš půvabná ani inteligentní, své skromné přednosti, taneční nadání a dostatek peněz na drahé oblečení, šperky a make-upy však dokáže účinně využít při seznamování s mladíky na tanečních večírcích. Jejími hlavními povahovými rysy jsou chladná vypočítavost a intrikářství.
Berenice se dozvídá, že do města přijede Marjorie, její sestřenice z venkova, se kterou se nikdy nesetkala. Stejně stará Berenika přijíždí na místní nádraží. Zde se poprvé setkává s Marjorií. Očekává od ní přátelství a důvěrné rozhovory, Marjorie se k ní však chová odtažitě, nepřátelsky, považuje ji za venkovskou husu.
Berenika je velice půvabná a inteligentní, není však zvyklá pohybovat se ve společnosti a konverzovat. Navíc je velice konzervativní a zdrženlivá vlivem úzkostlivé výchovy přísných a staromilských rodičů. Marjorie je znechucena.
Obě sestřenice se i přes Marjoriinu značnou a neskrývanou nechuť společně účastní místního společenského života. Marjorie se k Berenice příliš nehlásí, aby se mezi přáteli neztrapnila tím, jak má nemožné příbuzné.
Zlom nastane ve chvíli, kdy se ve městě objeví nový mladík, atraktivní, vzdělaný a bohatý Warren. Berenika mu připadá krásná, ale nudná. Marjorie se s Warrenem seznámí a začnou spolu chodit. Berenika si Warrena oblíbí, ten k ní také začne pociťovat náklonnost.
Marjorie to vytuší a rozhodne se jednat. Namluví Berenice, že z ní udělá atraktivní dívku. Důvěřivá a bezelstná Berenika se nechá od Marjorie ostříhat. Ta ji ostříhá tak, že Berenika vypadá nemožně a stane se terčem posměchu. Warren se k ní chová odtažitě a ztratí o ni zájem. Berenika, zklamaná a zraněná nečekanou křivdou, se rozhodne tajně odjet. Těsně před odjezdem však Marjorii ve spánku také ostříhá vlasy, její největší pýchu, a vrací se na venkov."

PoznámkaPRÁCE BYLA UVOLNĚNA BEZ NÁROKU NA HONORÁŘ

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: x5191ec3eacbcc.zip (9 kB)
Nezabalený formát:
F_S_Fitzgerald_Berenika_striha_vlasy.doc (32 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse