Seminarky.cz > Čtenářský deník > Obsahy a rozbory děl > > Francis Scott Fitzgerald: Něžná je noc

Francis Scott Fitzgerald: Něžná je nocKategorie: Americká literatura od 20. století, Profi práce

Typ práce: Obsahy a rozbory děl

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Práce seznamuje s dílem Něžná je noc, jehož autorem je Francis Scott Fitzgerald.

Obsah

1.
Francis Scott Fitzgerald: Něžná je noc

Úryvek

"Něžná je noc
Fitzgerald Francis Scott
Mladý nadějný psycholog Dick Diver se v sanatoriu seznámí s milionářskou dcerou Nicole Warrenovou. Nicole je krásná mladá dívka, která velmi brzy přišla o matku a nyní se zotavuje z těžkého duševního otřesu, způsobeného jejím otcem.
Dick a Nicole se do sebe zamilují, a když se zdá, že Nicole je vyléčena, vezmou se a odjedou do jednoho hotelu na Riviéře. Tam tráví několik velmi krásných let ve společnosti bohatých lidí. Poznávají zde také začínající herečku Rosemary Speersovou, která si brzy oba manžele oblíbí.
V té době si Diverovi koupili vilu v Cannes, poté, co nějaký čas žili v Curychu. Nakonec se odstěhují do Paříže, kde se Dick dále vídá s Rosemary, u které nachází přátelství a porozumění, které mu jeho – jen částečně vyléčená – žena nemůže poskytnout. Čím veselejší a šťastnější je Nicole, tím více sil ubývá Dickovi. Rosemary však nechce ničit Dickovo přátelství, proto vztah přeruší.
Dick si společně s přítelem Franzem zřídí v Curychu nervové sanatorium. Pociťuje odpor k luxusnímu, ale prázdnému životu. Úlevu nachází jen u dětí, ve své práci a v přátelství s Rosemary. Ani Nicole není v manželství šťastná a naváže milostný poměr s dlouholetým rodinným přítelem Tommym Barbanem.
Dick a Nicole se nakonec rozhodnou ukončit své dlouholeté manželství rozumnou domluvou a následným rozchodem. Nadále si pouze vyměňují obchodní dopisy a zprávy o dětech. Dickův pád však pokračuje, začíná pít a nakonec přestávají docházet i jeho dopisy. Nicole na něj přesto nikdy nezapomene.
Román má četné autobiografické prvky: manželství dvou mladých bohatých lidí, duševní choroba ženy (autorova manželka Zelda Fitzgeraldová), znechucení povrchní snobskou společností, alkohol i nezadržitelný pád jak fyzický, tak především morální. Symbol pádu v sobě mimochodem obsahuje i jméno hlavního hrdiny – Diver."

PoznámkaPRÁCE BYLA UVOLNĚNA BEZ NÁROKU NA HONORÁŘ

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: x5191ede519515.zip (8 kB)
Nezabalený formát:
F_S_Fitzgerald_Nezna_je_noc.doc (31 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse