Seminarky.cz > Čtenářský deník > Obsahy a rozbory děl > > Francis Scott Key Fitzgerald: Něžná je noc

Francis Scott Key Fitzgerald: Něžná je nocKategorie: Americká literatura od 20. století

Typ práce: Obsahy a rozbory děl

Škola: Gymnázium Děčín, příspěvková organizace, Děčín I

Charakteristika: Rozbor románu Něžná je noc nejprve představuje život a tvorbu Francise Scotta Fitzgeralda a poté popisuje děj knihy. Následně rozebírá její tématiku, jazyk a kompozici a charakterizuje postavy. Nechybí informace o dalších autorových dílech a vlastní hodnocení románu.

Obsah

1.
O autorovi
2.
Zařazení díla do literárního kontextu
3.
Obsah díla
4.
Charakteristika díla
4.1.
Tématika
4.2.
Jazyk
4.3.
Kompozice
5.
Hlavní postavy
6.
Další díla
7.
Vlastní hodnocení

Úryvek

"Zařazení díla do literárního kontextu: Autora řadíme do meziválečného období, do kterého patří E. Hemingway nebo William Faulkner, ze světových autorů je to pak dále E.M.Remarque, R. Rolland, L. Feuchtwanger, T. Mann, F. Kafka nebo H. Barbusse. V tomto období ho dále řadíme mezi autory tzv. ztracené generace, ve které se lidi snaží vzpamatovat z války a snaží se dívat na svět jiným pohledem. Mimo to, ho řadíme i do tzv. jazzového věku, což je období po roce 1920, ve kterém se v Americe objevuje plno převratných objevů, město se stává centrem veškerého dění a zvyšuje se zájem o alkohol. Období po válce, za prohibice a před vypuknutím světové hospodářské krize. K této době se Francis stavěl velmi ironicky až kriticky, přesto se v ní uměl skvěle pohybovat a stal se jejím idolem(5)

2.) Obsah díla:
Hlavními postavami tohoto románu jsou Dick Diver a Nicole Warrenová. Dick Diver je 26-letý američan a psychiatr, který přijíždí roku 1917 do Curychu. Zde se poprvé setkává s mladou a půvabnou dívkou Nicole, která je pacientkou sanatoria. Vedou mezi sebou krátký rozhovor, kde Dick slíbí Nicole, že si budou dopisovat. Posléze je odvolán na francouzskou frontu,kde dělá administrativní práce. Po nějaké době se opět vrací do Curychu, navštíví kolegu Franze Gregoriouse, patologa pracujícího v sanatoriu na Curyšském jezeře. Chce také navštívit dívku, se kterou se zde seznámil, než odjel do Francie a se kterou si celou dobu dopisoval. Dick se chce o ní něco dozvědět. Franz mu povídá, že se jmenuje Nicole Warrenová, je velmi bohatá a do sanatoria ji přivezl její otec Američan, který nejprve tajil skutečný důvod jejího vážného stavu, ale nakonec se zhroutil a přiznal, že po smrti své ženy měl s Nicole milostný vztah. Nicole se po té události s otcem nervově zhroutila, trpěla častými záchvaty a lékaři u ní diagnostikovali schizofrenii.
Díky dopisování si s Dickem se stav Nicole začal zlepšovat. Dick trávil s Nicole stále více času, zamilovali se do sebe, a i přes varování kolegů doktorů se s ní oženil. Nějaký čas cestovali po světě, žili v Curychu, pak odjíždí do Francie na Riviéru. Tam žijí bezstarostným životem obklopeni přepychem, ve společnosti amerických boháčů. Pořádají různé večírky,výlety či posezení. Mají spolu 2 děti - syna Laniera a dceru Topsy, o kterých se autor moc nevyjadřuje. Na Rivieru přijíždí mladá herečka Rosemary Hoytová se svou matkou. Manžele Diverovi si velmi oblíbí a tráví s nimi čas. Nakonec se do Dicka zamiluje, a tak narušuje vztah Nicole a Dicka. Dick namítá tím, že Rosemary nemůže milovat, protože by to ublížilo Nicole. Objevují se první recidivy Nicoliny nemoci. Nicole a Dick jedou do Paříže, kam za nimi přijíždí Franz Gregoriouse, který má pro Dicka nabídku - koupit staré sanatorium v Curychu. Musí ale investovat 200 000 dolarů. Dick nejprve přemýšlí, zda-li má tuto nabídku přijmout, ale pak díky finanční investici Nicole souhlasí a odjíždějí do Curychu. Jejich život už není tak idylický jako předtím, protože Dick začíná propadat alkoholu. Během cesty na lékařský kongres se dozvídá, že mu zemřel otec a jede domů do Ameriky na pohřeb. Na zpáteční cestě se v Římě setkává
s Rosemary, se kterou tráví několik dní. Jeden večer se opije a po rvačce s taxikářem a detektivem se dostává do vězení, odkud ho zachraňuje sestra Nicole.
Po návratu domů se ponořuje do práce. Kvůli svému problému s pitím se pohádá
s Franzem a opouští sanatorium. S Nicole a dětmi cestují po Evropě. Manželství Dicka a Nicole se pomalu rozpadá. Kniha končí jejich rozchodem, kdy se Nicole znovu provdala za Tommyho Barbana a Dick odjíždí do Ameriky. Po nějaký čas si stále dopisují."

Poznámka

Titulní strana obsahuje fotografii autora.

PRÁCE BYLA UVOLNĚNA BEZ NÁROKU NA HONORÁŘ

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: x508a469f9a332.zip (675 kB)
Nezabalený formát:
F_S_Fitzgerald_Nezna_je_noc.doc (748 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse