Seminarky.cz > Čtenářský deník > Obsahy a rozbory děl > > František Kožík: Kronika života a vlády Karla IV.

František Kožík: Kronika života a vlády Karla IV.Kategorie: Česká literatura od 20. století, Profi práce

Typ práce: Obsahy a rozbory děl

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Práce seznamuje s dílem Kronika života a vlády Karla IV., jehož autorem je František Kožík.

Obsah

1.
František Kožík: Kronika života a vlády Karla IV.

Úryvek

"Kronika života a vlády Karla IV., krále českého a císaře římského
Kožík František
Kroniku života a vlády Karla IV. považuji za velmi unikátní dílo. Autor v něm totiž nepopisuje jen dobře známé historické události, ale také, pomocí částečně smyšlených dialogů mezi postavami odhaluje jejich povahy a myšlenky. Tím vším dává čtenáři možnost proniknout do událostí Karlovy doby a dobře je pochopit.
Kronika popisuje život Karla IV od jeho útlého dětství, kde byl vězněn na hradě Křivoklát. V sedmi letech odcestoval Karel, syn Jana Lucemburského a Elišky Přemyslovny, do Paříže, kde prožil mládí. Do Čech se vrátil až v sedmnácti letech po smrti matky. Karel měl jinou povahu než jeho otec, který byl spíše válečníkem, a proto začasté panovala mezi nimi neshoda. Po smrti Jan L. (1946) se stal Karel českým králem. Miloval Čechy a vždy se staral o jejich rozkvět, a to i poté, kdy byl korunován římským králem a později císařem. Osud mu však nebyl vždy příznivě nakloněn. Vystřídal postupně čtyři manželky: Blanku z Valois, Annu Falckou, Annu Svídnickou a Alžbětu Pomořanskou. Tři z nich zemřely za jeho života; z deseti dětí přišel Karel o čtyři. Politická situace Karlovy doby také nebyla lehká. Přes všechny potíže udělal Karel IV. pro Čechy mnoho, z jeho doby jsou zachovány nejvýznamnější pražské památky; v jeho době byly Čechy významnou evropskou zemí a v paměti lidí je i dnes Karel IV. nejslavnějším českým panovníkem.
Kniha je psána velmi poutavě a na první pohled připomíná spíše příběh než kroniku. Autor používá přímou řeč, která není historicky přesná, ale měrou nemalou dopomáhá vykreslit povahu jednotlivých postav, postav starých více než 600 let..."

PoznámkaPRÁCE BYLA UVOLNĚNA BEZ NÁROKU NA HONORÁŘ

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: x51a63f743a36f.zip (8 kB)
Nezabalený formát:
F_Kozik_Kronika_zivota_a_vlady_Karla_IV.doc (30 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse