Seminarky.cz > Čtenářský deník > Obsahy a rozbory děl > > František Zavřel: Dědečkem proti své vůli

František Zavřel: Dědečkem proti své vůliKategorie: Česká literatura od 20. století, Profi práce

Typ práce: Obsahy a rozbory děl

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Práce seznamuje s dílem Dědečkem proti své vůli, jehož autorem je František Zavřel.

Obsah

1.
František Zavřel: Dědečkem proti své vůli

Úryvek

"Dědečkem proti své vůli
Zavřel František
Premiéra této populární komedie o třech dějstvích se odehrála 30. 11. 1926 v Intimním (Švandově) divadle na Smíchově pod režijním vedením J. Lébla. Příběh byl převeden do filmové podoby v roce 1939, hlavní postavy obou továrníků ztvárnili Oldřich Nový a Raoul Schránil.
První dějství se odehrává v domě továrníka Ostena. Přichází za ním jeho koktavý přítel Kokoška, který si stěžuje na svou ženu. Utiskuje ho, je to žena - démon, tahá z něj jen peníze. Postupně nařkne Ostena, který je už 10 let vdovcem, že se pokouší o jeho ženu. A když ne on, tak určitě jeho dvacetiletý syn, proti takovému nařčení se Osten těžko brání. „Jeho štěstí u žen je bezpříkladné. Je po mně, pacholek! Jsem na něho pyšen. Soutěžiti s ním je naprosto nemožné. Je to chlapík, milý brachu! Kolují o něm historky, že je to k zbláznění. Neschvaluji je, přirozeně. Velmi často mne naplňují morálním rozhořčením. Co je to platné, nakonec jsem nadšen.“ Synáček prý nabídl Kokoškově ženě, aby se okamžitě rozvedla, vezmou se spolu a on dostane od otce majetek, navíc Kokošková touží po dítěti, na to už manžel nestačí.
Jiří samozřejmě dělá, že o ničem neví. Otec ho nabádá, aby vztah ukončil, sám je ale stejný proutník jako syn. Zakazuje mu stýkat se s vdanou ženou a sám si po telefonu řeší své milostné avantýry. Dokonce na svého syna žárlí. Je rozhořčen, žádný majetek by mu po sňatku nepřiznal, navíc Jiřímu později Atu přebere.
Druhé dějství se odvíjí v dělnickém domku u Kalinů. Starý Kalina přichází přiopilý z hospody. Je nespokojený se svou dcerou, je tak krásná a chodí s chuďasem. Chtěl by, aby byla víc do větru. Ona je ale slušná a má charakter. Domů přicházejí oba milenci, zjišťujeme, že její vyvolený chudák je Jiří! Přetvařuje se před ní jako kovodělník, chce si dokázat, že ho dívka bude milovat i bez peněz. Odešel tehdy z domova.
Starý Kalina se ale rozhodne, že osud dcery vezme do svých rukou, chce ji provdat za milionáře. „Náhodou“ je jeden takový zrovna poblíž - je to starý Osten, který shání novou sekretářku. Samozřejmě jde pouze o záminku, Ninu potkal na ulici a zalíbila se mu na první pohled. Nina je ctižádostivá, touží po tom, dostat se k penězům, Osten ji tedy přes plat k sobě naláká. U Kalinů se setkávají Jiří a otec. Rád prý opustil bezcharakterní zkorumpovanou horní vrstvu, k otci se rozhodně nechce vrátit. Svede s ním ale boj o Ninu, bohužel mají oba znovu stejný vkus. Jiří si chce Ninu vzít, je mu jedno, co podnikne otec. Největší noční můra starého Ostena je to, že by mohl být dědečkem. Zdají se mu o tom dokonce výhružné sny. Několik polonahých žen se mu v nich směje a volá - „Dědečku, dědečku!“.
Kokoška opět zachází za starým známým. Chce mu poděkovat, jak pěkně vyléčil syna ze vztahu k jeho ženě. Navíc se chce pochlubit - stal se šťastným otcem! Kdyby tak věděl, jak velká je Ostenova zásluha............
Nina přichází poprvé do práce. Osten, ovlivněn svým stálým strachem, stále pozoruje, jestli náhodou není těhotná. Snaží se Ninu odpoutat od „chudáka“ Jiřího. Dokonce se mu podaří ji políbit. Bohužel právě v okamžiku polibku přichází k otci Jiří. Je zdrcen z toho, že Nina je „jako ostatní“, chce jen peníze a slávu. Netuší, že to není pravda. Znechuceně ponouká otce, ať si ji tedy nechá. Nina se ale přiznává, že je s Jiřím těhotná. Osten je šokován, Jiří nadšen. Teď sám otce trápí - polib dědečka apod.
Osten uznává, že jeho životní i profesní dráha je u konce, odchází na venkov zestárnout. V poslední scéně se opíjí se starým Kalinou v hospodě."

PoznámkaPRÁCE BYLA UVOLNĚNA BEZ NÁROKU NA HONORÁŘ

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: x51e9173f47e56.zip (9 kB)
Nezabalený formát:
F_Zavrel_Dedeckem_proti_sve_vuli.doc (35 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse