Seminarky.cz > Čtenářský deník > Obsahy a rozbory děl > > Gerald Green: Holocaust

Gerald Green: Holocaust


Kategorie: Americká literatura od 20. století

Typ práce: Obsahy a rozbory děl

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Práce seznamuje s obsahem románu Holocaust od amerického spisovatele Geralda Greena. Nejdříve se zabývá řazením děje, poté se věnuje dějové linii. V závěru informuje o televizním seriálu, který byl zpracován na motivy této knihy.

Obsah

1.
Řazení děje
2.
Popis děje
3.
Televizní seriál

Úryvek

"Věnováno památce šesti milionů obětí,těm, kteří přežili, i těm, kteří kladli odpor.

Řazení děje této knihy je retrospektivní. Kniha je psána v první osobě z pohledu dvou různých osob –žida Rudiho Weisse-syna Berlínského lékaře-v mládí se zdál být nadějným fotbalistou ale nebylo mu dopřáno hrát.Druhou osobou je Erik Dorf-nadějný berlínský právník, který našel své uplatnění v oddílech SS a stal se Heidrichovým blízkým spolupracovníkem.

V prologu knihy popisuje Rudi Weiss svůj současný život po návratu do Izraele a naděje tamějších obyvatel. Příběh jeho rodiny se začíná odvíjet svatbou jeho staršího bratra Karla a árijské dívky Inge. Píše se rok 1935. Už nyní je patrně vidět ponižování židů. Rodina neodešla ze země, stále ještě věřili, že se vše obrátí k lepšímu.Rodina Inge vyjadřuje vůči Weissovým vyložené nepřátelství, jen kvůli jejich židovskému původu. Později je i Rudiho mladší sestře Anně zakázáno studium Ale po událostech “Křišťálové noci” neboli ničení podniků a obchodů židovských majitelů se musí přestěhovat k Inge. Ordinace doktora Weisse je zničena. Rudiho prarodiče se ale nedokázali s událostmi smířit a spáchali sebevraždu. Otec je odvezen do Polska. Po nějaké době Rudi utíká a postupně se dostává Čech a na Ukrajinu. Karl je odvezen do koncetračního tábora. Anna s matkou žijí nějakou dobu u Inge v bytě. Utlačování židů je čím dál zřejmější, nemohou ani vyjít na ulici. Ale Anna je o Silvestru na belínských ulicích znásilněna a psychicky se z toho už nevzpamatovala. Je odvezena do psychiatrické léčebny, ale není to nic jiného než Hadamar- jedno z prvních plynových zařízení. Stala se součástí programu euthanasie stejně jako 50 000 dalších lidí.Nakonec byla i Rudiho matka poslána do Varšavy do koncentračního tábora. Zde se setkává s otcem.
Po svatbě s Martou je Erik Dorf stále ještě bez uplatnění a stěží uživí rodinu. Při nemoci své manželky se setkává s doktorem Weissem. Později si našel zaměstnání v jednotkách SS jako Heidrichův poradce. S jeho pomocí se začínají rozjíždět programy na řešení židovské otázky. Nové a nové pokusy s jedovatými plyny, co nejúčinnější střelbou a podobně. Začíná stavba obrovských spalovacích a plynovacích zařízení v Osvětimi,Treblince. Nacistická armáda postupuje na východ. Vyhlazování židů na Ukrajině a v Rusku. Masové vraždění v Babím Jaru – 35000 mrtvých. Kapacita Osvětimi pomocí cyklonu B zvýšena na 12000 lidí denně. "

Poznámka

Práce obsahuje překlepy.

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: x49a96a0566f5c.zip (10 kB)
Nezabalený formát:
Green_Holocaust.doc (37 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse