Seminarky.cz > Čtenářský deník > Obsahy a rozbory děl > > Guy de Maupassant: Příběh jednoho života

Guy de Maupassant: Příběh jednoho životaKategorie: Evropská literatura do 20. století, Profi práce

Typ práce: Obsahy a rozbory děl

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Práce seznamuje s dílem Příběh jednoho života, jehož autorem je Guy de Maupassant.

Obsah

1.
Guy de Maupassant: Příběh jednoho života

Úryvek

"Příběh jednoho života
Maupassant Guy de
Šestnáctiletá Jana se nedávno vrátila z kláštera, nyní žije se svými rodiči na zámku Topolí. Brzy po svém příchodu se zamilovala do mladého vikomta Juliána de Lamare. I on k ní pocítil náklonnost, a tak se zanedlouho vzali, aniž by se blíže poznali.
Když se vrátili ze svatební cesty, bylo ještě nějaký čas vše v pořádku. Zanedlouho však Julián začal pít, nedbal o sebe, Jany si nevšímal, stal se sobeckým a lakomým. Jemná a romantická Jana to těžce nesla. Ještě větší ránu pro ni znamenalo zjištění, že manžel je jí nevěrný se služkou Růženou. Služku okamžitě poslala na jiný statek.
Za čas se jim narodil syn. Jana již manžela nemiluje, a tak všechnu svou lásku dává malému Pavlovi. Janin život je opět krásný, ovšem jen do doby, než zemře její matka. Julián se časem začne scházet s jednou baronkou. Nevěru však odhalí manžel baronky a oba zastřelí. V den manželovy tragické smrti se Janě narodí mrtvá holčička.
Rozmazlený Pavel odjíždí na kolej do Paříže, ale brzy z koleje uteče a začne pít. Rodina musí stále platit jeho dluhy. Ve stejné době umírá i Janin otec a teta Lízinka, takže nemocná Jana zůstane sama.
Nakonec Janu zachrání služka Růžena, která se jí vrátila pomoci. Zakáže Janě posílat zhýralému synovi další peníze, donutí ji prodat zámek a odstěhovat se do malého domku. Zakrátko Jana těžce onemocní a zeslábne a již se ve všem podřídí dobromyslné Růženě.
Pavel napsal matce a požádal ji o další peníze, ta mu ale na radu Růženy nic nepošle a pozve si ho k sobě. Nakonec Pavel skutečně přijede i se svou ženou a opět se napraví. Jeho žena časem porodí dítě, ale při porodu zemře. O dítě se nemá kdo starat, ale Janě se vrátila svěžest i chuť do života a spolu s Růženou se dítěte ujme."

PoznámkaPRÁCE BYLA UVOLNĚNA BEZ NÁROKU NA HONORÁŘ

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: x51c30e8c68aba.zip (8 kB)
Nezabalený formát:
G_Maupassant_Pribeh_jednoho_zivota.doc (31 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse