Seminarky.cz > Čtenářský deník > Obsahy a rozbory děl > > Haruki Murakami: Kafka na pobřeží

Haruki Murakami: Kafka na pobřeží


Kategorie: Asijská literatura od 20. století

Typ práce: Obsahy a rozbory děl

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Práce obsahuje základní informace o Haruki Murakamovi a poté stručně shrnuje děj knihy Kafka na pobřeží. Na závěr autor práce přidává pár drobných postřehů a komentářů ke knize.

Obsah

1.
Životopis autora
2.
Stručný děj
3.
Poznámky

Úryvek

"Se Sakurou se skamarádí a ona mu pomůže, když se jednoho dne probudí zakrvácený ve křoví a nic si nepamatuje. Dny tráví v Kómurově pamětní knihovně, kde se může plně poddat své vášni pro knihy. Zde se seznámí a spřátelí s panem Óšimou, který ho tam později zaměstná a posléze i ubytuje. Vedoucí památníku je slečna Saeki, která se celý život trápí pro zesnulého milence.
Paralelně se začíná odvíjet zprvu zdánlivě zcela nesouvisející příběh pana Nakaty. Pan Nakata v dětství utrpěl zvláštní nehodu, kdy upadl do bezvědomí a jeho část jako by v něm zůstala - zapomněl číst a psát. Také ale nabyl velmi zvláštních schopností, jako například té mluvit s kočkami. A tak si kromě ‚potvory‘, kterou pobírá, přivydělává hledáním ztracených koček. A tak jednou při shánění kočky narazí na muže, jenž je zabíjí - představí se jako Jhonny Walker, a Nakatu donutí jej zabít.
Později se zjišťuje, že zabitým byl ve skutečnosti Kafkův otec, sochař Kóiči Tamura. A že k vraždě došlo tutéž noc, kdy se Kafka probudil ve křoví.
V pokoji kde Kafka přebývá je obraz nazvaný Kafka na pobřeží, který slečně Saeki věnoval její zesnulý milenec. Každou noc do pokoje přichází patnáctiletý duch slečny Saeki a pozoruje obraz. Kafka se zamiluje nejprve do ducha a posléze i do skutečné Saeki, která v něm spatřuje svého milence. Kafka si vydedukuje, že slečna Saeki je jeho matkou, a když ve snu znásilní Sakuru, kterou pokládá za svou sestru, v podstatě se věštba jeho otce vyplní.
Pan Nakata si usmyslí, že se musí vydat na cestu a že má důležitý úkol, jen ještě neví jaký. Po cestě se spřátelí s Hošinem, který v něm vidí svého dědečka a pomáhá mu hledat místo, kam Nakata musí a které pozná teprve až na něm bude. Tak se dostávají do Takamacu.
V Takamacu se Hošino setká s osobou, jež se nechá vidět jako pasák, a pod záminkou, že zdarma dostane ženu na noc Hošina dovede do chrámu a poté i k jednomu kameni, který mu nařídí donést k panu Nakatovi. Když Hošino donese kámen do motelu, pan Nakata pozná, že jeho úkolem je pomocí kamene otevřít bránu. Ještě ale nenastal čas.
Po Kafkovi se začíná shánět policie v souvislosti s vraždou jeho otce. Jelikož si není jistý, zda s ní nemá náhodou něco společného, odjede do hor na osamělou chatu uprostřed lesů, již mu půjčí pan Óšima."

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: x5092df4169801.zip (11 kB)
Nezabalený formát:
Murakami_Kafka_na_pobrezi.doc (34 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse