Seminarky.cz > Čtenářský deník > Obsahy a rozbory děl > > Henry Miller: Úsměv pod provazovým žebříkem

Henry Miller: Úsměv pod provazovým žebříkemKategorie: Americká literatura od 20. století, Profi práce

Typ práce: Obsahy a rozbory děl

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Práce seznamuje s dílem Úsměv pod provazovým žebříkem, jehož autorem je Henry Miller.

Obsah

1.
Henry Miller: Úsměv pod provazovým žebříkem

Úryvek

"Úsměv pod provazovým žebříkem
Miller Henry
Povídka Úsměv pod provazovým žebříkem měla původně doprovázet vydání čtyřiceti cirkusových ilustrací francouzského malíře Fernanda Lègera, nakonec však ze záměru sešlo.
Povídka vypráví o klaunu Augustovi. Pracuje v jednom pařížském cirkuse a jeho nejlepším číslem je Nanebevzetí: August se rozloučí se svou kobylkou a poté vyleze po provazovém žebříku na měsíc, umístěný pod střechou stanu. Nejde ani tak o humorné číslo, na diváky působí spíše klaunův extatický výraz, jeho zamyšlenost - cirkusové číslo se stává nenapodobitelným a jedinečným uměleckým dílem.
Jednoho večera se August při provádění čísla zamyslí zvlášť hluboce. Když se opět probere, cirkusem duní frenetický potlesk. Tehdy si August uvědomí, že se přiblížil svému celoživotnímu cíli – rozdávat lidem radost, učinit je šťastnějšími. Předvádí své číslo znovu, tentokrát však upadne do stavu vytržení úmyslně - výstup je ještě úspěšnější. Augusta ale trápí, že lidi pouze rozesmívá a neposkytuje jim skutečnou radost.
Jednoho dne se ale vše změní – August opět upadne do stavu vytržení, tentokrát se však nedokáže probrat a diváci ho vypískají. Vzpamatuje se až v šatně, kde mu ošetřují rány způsobené předměty házenými rozvášněným publikem. Dostane výpověď, je zoufalý a opuštěný. Nakonec se vrátí k cirkusu jako ošetřovatel zvěře.
Jednoho dne onemocní klaun Antoine. August cítí příležitost a nabídne se, že ho po dobu nemoci zastoupí. Ředitel souhlasí a August se opět dostává do manéže. Je nadšený a rozhodnutý všem dokázat, že ještě za něco stojí. Předvede nejlepší číslo svého života, ale vedení cirkusu se na něj zlobí - jeho výstup byl až příliš dobrý, Antoine ho nedokáže nikdy napodobit. Na Augusta se snese chvála novin i diváků. Antoine se o všem dozví a zemře.
August cítí zodpovědnost za Antoinovu smrt. Odchází proto definitivně od cirkusu a rozhodne se začít znovu. Povídka končí jeho smrtí zemře; s blaženým úsměvem při pohledu na srpek měsíce na obloze nad sebou. Nakonec tak i on dosáhne Nanebevzetí jako ve svém čísle."

PoznámkaPRÁCE BYLA UVOLNĚNA BEZ NÁROKU NA HONORÁŘ

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: x51c315457cfc8.zip (8 kB)
Nezabalený formát:
H_Miller_Usmev_pod_provazovym_zebrikem.doc (31 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse