Seminarky.cz > Čtenářský deník > Obsahy a rozbory děl > > Hlava XXII - Joseph Heller

Hlava XXII - Joseph Heller


Kategorie: Americká literatura od 20. století

Typ práce: Obsahy a rozbory děl

Škola: Vyšší odborná škola, Střední průmyslová škola a Střední odborná škola řemesel a služeb, Strakonice, Strakonice

Charakteristika: Práce se zaměřuje na obsah knihy Hlava XXII, kterou napsal americký spisovatel Joseph Heller. Naleznete v ní krátký životopis spisovatele, popis knihy včetně obsahu a hlavního hrdiny a její záměr.

Obsah

Hlava XXII, rozsah: 2 strany

Obsah:
1.
Životopis
2.
Název knihy
3.
Obsah knihy
4.
Popis hlavního hrdiny
5.
Záměr knihy

Úryvek

"Joseph Heller se narodil 1. května1923 v Brooklynu, jeho rodiče byli židovští přistěhovalci z Ruska. Ve druhé světové válce sloužil u amerického bombardovacího letectva na Korsice.
V letech 1948–1949 studoval Columbijskou universitu v New Yorku, poté studoval v Anglii v Oxfordu. Po ukončení studií pracoval v několika reklamních agenturách a věnoval se psaní. V roce 1961 napsal svoje snad nejznámější dílo Hlavu XXII, která je považována za nejlepší americkou válečnou satiru poválečného období.

Název knihy

Hlava XXII je nařízení, které říká, že bojovému nasazení se může vyhnout jen blázen, ale kdo sám o sobě vyhlašuje, že je blázen, nemůže být za blázna vyhlášený, neboť každý, kdo se chce vyhnout boji, logicky blázen není. Tato absurdnost proti sobě staví vojáka a jeho nadřízenou instituci, místo toho aby proti sobě stáli voják a nepřítel.

Obsah knihy

Hlava XXII je americký protiválečný satirický román. Kniha je rozdělena do 42 kapitol, které jsou označeny většinou jmény hlavních postav jednotlivých epizod.
Román nemá jednotnou dějovou linii ani pointu, jedná se poměrně složitý průmět časových rovin a je spíše mozaikou různých absurdních situací, ve kterých vystupují jednotlivé postavy. Příběh se odehrává za 2. světové války na ostrově Pianosa ve Středozemním moři a je vyprávěn převážně z pohledu hlavního hrdiny Yossariana, takže jeho osobní události mají přednost před popisem událostí v románu."

PoznámkaPRÁCE BYLA UVOLNĚNA BEZ NÁROKU NA HONORÁŘ

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: x555877e162da3.zip (9 kB)
Nezabalený formát:
Hlava_XXII.doc (30 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse