Seminarky.cz > Seminárky/Referáty > > Hudba NewAge

Hudba NewAge


Kategorie: Umění/hudba

Typ práce: Seminárky/referáty

Škola: Gymnázium Jiřího z Poděbrad, Poděbrady, Studentská 166, Poděbrady

Charakteristika: Referát pojednává o fenoménu hudby NewAge, která ovšem není zas tak new, neboť je s námi už několik desítek let. Práce stručně představuje hnutí NewAge, popisuje znaky hudby, která v jeho rámci vzniká, i její účinky. Pak se zaměřuje na některé ze světových představitelů stylu. V průběhu výkladu je doporučeno několik hudebních ukázek dostupných na internetu.

Obsah

ÚVOD
Snímek 2: Čtyři pilíře hnutí NewAge
Snímek 3: Jak se pozná hudba NewAge?
Snímek 4: Účinky hudby NewAge
Historie NewAge music
Snímek 6: Vznik
Snímek 7: Vývoj 1.
Snímek 8: Ambientní hudba 1.
Snímek 9: Ambientní hudba 2.
Snímek 10: Vývoj 2.
Kategorie NewAge music
Snímek 12: Podle funkčnosti
Snímek 13
Snímek 14: Podle nástrojů
Snímek 15: Nástroje – 1.
Snímek 16: Nástroje – 2.
Snímek 17: Nástroje – 3.
Snímek 18: Nástroje – 4.
Snímek 19: Podle vlivů
Světoví představitelé
Snímek 21: Steven Halpern
Snímek 22: Jean Michel Jarre
Snímek 23: Max Folmer
Snímek 24: Mike Oldfield
Snímek 25: Aeoliah
Snímek 26: Henry Marshall
Snímek 27: Ravi Shankar
Snímek 28: Kitaró
Snímek 29: Charlie McMahon
Snímek 30: Howard Shore
Snímek 31: Enya
Snímek 32: Era

Úryvek

"Ravi Shankar ( ) je indický skladatel, interpret původní indické hudby a duchovní učitel. Ve třicátých letech minulého století jezdil po Evropě a Americe s taneční skupinou svého staršího bratra. V šedesátých letech nadešla éra rostoucího zájmu Západu o indickou klasickou hudbu. Díky svým předchozím zkušenostem se stal Shankar jediným ze svých krajanů, který byl schopen adekvátně předvést odkaz hudby své domoviny západnímu publiku.
V osmdesátých letech Shankar s pomocí přátel ovládl dokonce techniku syntetizátorů a možnosti samplerů. Podařila se mu tak unikátní syntéza. Spojil odkaz klasické indické hudby a zvuk originálních indických nástrojů se západními nahrávacími technologiemi. Soubor těchto skladeb má název East Meets West (Východ se setkává se Západem). V roce 1998 Ravi Shankar oznámil konec své hudební kariéry.
SNÍMEK 28: Kitaró
Kitaro (nar. 4. 2. 1953) vlastním jménem Masanori Takahaši je japonský hudebník, skladatel a multi-instrumentalista, který je považován za průkopníka NewAge hudby. Byl 14x nominován na cenu Grammy Awards za nejlepší NewAge album, vyhrát se mu podařilo v roce 2001 s počinem Thinking of you. Jeho skladby mohou být označeny jako syntéza evropských a orientálních hudebních vlivů. Jedná se o hudbu, zaměřenou na relaxaci a změněný stav vědomí. Jako teenager hrál běžný rokenrol, ale později „objevil“ technické možnosti syntetizátoru. Stal se samoukem v oblasti elektronické hudby a studoval také originální hudbu své země.
SNÍMEK 29: Charlie McMahon
Charlie McMahon (nar. 1951) je reprezentantem australské sólové instrumentální hudby NewAge, konkrétně hudby pro kontinentální nástroj didžeridu. Jako rodilý Australan studoval techniku hry na tento nástroj přímo u domorodců, hraje na něj již přes dvacet let a vydal pro didžeridu několik alb. Jedno z nich z roku 1997 má název Tjilatjila *čilačila+, což v západoaustralském aboridžinském nářečí znamená pomalý a něžný pohyb. Dané označení je přesnou charakteristikou McMahonovy hry na didžeridu. Autor při studiu techniky cirkulárního dechu odhalil tajemství, že intenzivní krátké nádechy nosem, nezbytné pro správnou herní techniku, jsou zároveň velmi efektní masáží nosní dutiny. Stejnému procesu přikládali stěžejní význam již Indové při svých jógových cvičeních.
SNÍMEK 30: Howard Shore
Ukázka: 12. Kitaro - Thinking Of You.mp3
Stránka | 10
Howard Leslie Shore (* 18. říjen 1946) je kanadský hudební skladatel, který složil více než 80 filmových melodií. Narodil se v židovské rodině. Po úspěšném dokončení střední školy odjel do Bostonu, kde absolvoval školu Berklee School of Music. V letech 1969 až 1972 zde hrál v rockové kapele Lighthouse. Jeho kamarád ho prosadil coby hudebního režiséra a tak Howard režíroval pořad Saturday Night Live. Jeho velkým úspěchem bylo, když složil soundtracky k trilogii Pána prstenů, které určitě poznají i ti, kteří nejsou zrovna NewAge nadšenci - filmová hudba k Pánu Prstenů totiž patří mezi to nejlepší z žánru NewAge. Jedná se o plných jedenáct hodin filmové hudby, v níž se autor nechal plně inspirovat svou fantazií při četbě Tolkienových knih. Její patřičně gradovaná, plná orchestrální sazba působí nesmírně sugestivně. Hudba je psána ve stylu klasicko-romantické syntézy, nástrojové obsazení je navíc obohaceno zvuky elektrické kytary, podkresem syntetizátoru a vokálem. Autor využívá také dynamického a nástrojového kontrastu hudebních ploch, kdy si mezi sebou střídavě přebírají melodii jednotlivé nástrojové skupiny a syntetizátor. Shore je držitel tří Oscarů, tří Zlatých glóbů a čtyř cen Grammy Awards."

Poznámka

Práce obsahuje obrázky i fotografie o rozsahu cca 2 stran.

PRÁCE BYLA UVOLNĚNA BEZ NÁROKU NA HONORÁŘ

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: x53c38aaf65220.zip (4025 kB)
Nezabalený formát:
Hudba_NewAge.zip (4026 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse