Seminarky.cz > Seminárky/Referáty > > Impresionismus a Claude Monet

Impresionismus a Claude Monet


Kategorie: Dějiny umění

Typ práce: Seminárky/referáty

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Jedná se o vypracování otázky Co přinesl impresionismus nového vzhledem k předchozím uměleckým směrům, o co usilovali impresionisté v malířském tvůrčím procesu? Odpověď se třeba dokázat na některé osobnosti, v tomto případě Claudu Monetovi.

Obsah

1.
Impresionismus a impresionisté
2.
Claude Monet

Úryvek

Impresionističtí malíři se snažili zachytit bezprostředně na podkladě zrakového dojmu krajinu v různých denních i ročních a v rozličných atmosférických proměnách. K dosažení toho museli opustit dosavadní zdlouhavý způsob malby: nanášejí na plátno barevné skvrny, které teprve v oku diváka se spojují ve výsledný tvar a barevný tón. Pevná forma se rozplynula, komposice pozbyla významu – rám obrazu ohraničoval výsek z přírody, nebo určitého děje.Nejcennější v impresionistické metodě je to, že se malíři naučili bezprostředně vnímat tvary, barvitost přírody a řešit světelné problémy a atmosférické problémy. Čistě impresionistické metody barevných skvrn však používal jen Pissaro, Sisley a její zakladatel Monet.

Impresionismus, který svými principy první porušil staleté tradice malířské tvorby, otvírá cestu modernímu malířství.

Na vytváření obrazu se již nemají podílet znalost jevu a zkušenost hmatu, ale má být získán výsek skutečnosti jako čistý smyslový vjem oka. Tato skutečnost je objevována v průběhu malování, v úplnosti barevného vidění a v okamžiku vzniku zrakového vjemu. Je vnímána a zachycována tak, jak ji chápe právě existující „já“. Jeho úloha, jeho názor na ni se stávají rozhodujícími – „vidím to tak“. Princip objektivní správnosti, který nadále tyransky ovládá oficiální a akademické umění, je nahrazen principem subjektivního dojmu. Obsah a motiv obrazu ztrácejí v původním slova smyslu svou důležitost.

Impresionisté kreslili samozřejmě také tužkou, tuší perem nebo štětcem uhlem nebo černou křídou, ale podstatné je, že pokud mohli, dávali nápadně přednost barevným tužkám, rudce, pastelu, akvarelu či kvaši. Až do té míry, že se někdy kresba přiblížila malbě, až s ní splynula a stala se malířským dílem. Zvláštní oblibě se těšily měkké materiály a ty postupy, které umožňovaly snadněji vytvářet valér a lehce rozpouštět obrys.

Poznámka

Dobře zpracovaná práce, ale ještě je potřeba ji formálě a graficky upravit.

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: x44f3366fa8dfd.zip (7 kB)
Nezabalený formát:
Co_prinesl_impresionismus.doc (31 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse