Seminarky.cz > Čtenářský deník > Obsahy a rozbory děl > > Irving Stone: Žízeň po životě

Irving Stone: Žízeň po životě


Kategorie: Americká literatura od 20. století

Typ práce: Obsahy a rozbory děl

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Práce formou eseje popisuje obsah románu Žízeň po životě. V závěru je uveden názor autorky seminární práce na knihu.

Obsah

1.
Obsah díla Žízeň po životě
2.
Vlastní názor na knihu

Úryvek

"Uchyluje se na venkov, do Nuenen, kde je jeho otec kazatelem. Tam se do něj konečně zamilovala žena. Byla o deset let starší než on sám.Ale díky ní Vincent konečně pochopil, jaké je to být milován. Ta žena se milovala Margot a přestože mu dal své srdce, jeho si nezískala. On si jí jen vážil, a nechtěl ji zranit. Věděla, že ji nemiluje a asi nikdy milovat nebude, přesto se nevzdala a prosila jej, aby to mohla být jen ona, kdo bude milovat. Její rodina ten svazek neschvalovala a když jí bránila se s Vincentem stýkat, pokusila se o sebevraždu.
Vincent po tomto zážitku odjíždí do Paříže, kde poznává mladé impresionisty. Jejich způsob malby mu zaimponuje, ale podléhá silně jejich vlivu a nápadům.
Aby si našel vlastní způsob vyjádření uniká z Paříže do Arles, vymaňuje se ze vzorů ostatních a konečně nachází sám sebe.
V Arles se ale poprvé projeví jeho nemoc – epilepsie. Dostává se do ústavu Saint Rémy, a žije mezi duševně nemocnými lidmi. Necítil se tam svobodný. Byl zvyklý do té doby namalovat jeden obraz denně. Do malování dával vášeň, dokázal, aby jeho obrazy ožívaly. V ústavu musel žít v klidu a tichu a to nezvládal.
Proto z léčebny odchází na vlastní žádost do Auners.Pozval ho k sobě na návštěvu jeden lékař, odborník na duševní choroby a velký milovník malířského umění. Vincent se propadá do depresí. Tuší, že všechno, co chtěl v životě namalovat, už vytvořil a nyní by byl každý jeho obraz jen opakováním.
Malování pro něj ztrácí smysl. Kdysi býval ochoten jít za dobrým motivem pro obraz až několik kilometrů a pak svou představu vykreslil na plátno během jednoho dne. Pokud se mu to nepodařilo, vracel se domů s nedokončeným obrazem a už nikdy se k němu nevrátil. Díla zůstávala nedokončena.

Celou dobu, by byl malířem, jej živil jeho bratr Theo. Theo byl umělecký kritik. Posílal Vincentovi peníze, plátna i barvy. A co bylo největším přínosem – nabízel Vincentovi duševní podporu a duševní sílu.
Theo se oženil, a měl syna. Z lásky k bratrovi mu dal jméno Vincent. Theo pracoval v galerii, ale protože protěžoval zejména impresionisty, měl s tím velké problémy a majitelé galerie jej chtěli propustit. Impresionisté byli v době svých začátků považováni za vyvrhele společnosti, příživníky. Theo byl nešťastný a navíc mu v té době onemocněl milovaný syn."

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: litx0004.zip (10 kB)
Nezabalený formát:
Zizen_po_zivote.doc (36 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse