Seminarky.cz > Čtenářský deník > Obsahy a rozbory děl > > Ivan Sergejevič Turgeněv: Otcové a děti

Ivan Sergejevič Turgeněv: Otcové a dětiKategorie: Evropská literatura do 20. století, Profi práce

Typ práce: Obsahy a rozbory děl

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Práce seznamuje s dílem Otcové a děti, jehož autorem je Ivan Sergejevič Turgeněv.

Obsah

1.
Ivan Sergejevič Turgeněv: Otcové a děti

Úryvek

"Otcové a děti
Turgeněv Ivan Sergějevič
Statkář Nikolaj Petrovič Kirsanov šel kdysi za vojenskou kariérou, pro úraz však od ní musel opustit. Nyní žije na rodném statku, který ale spravuje dosti podivně. Na statku s ním žije jeho bratr Pavel, kdysi gardový důstojník - nyní jenom on drží hospodářství na statku trochu nad vodou. Jinak oba bratři žijí vcelku spokojeně.
Znenadání na statku započne nový život. Z města přijede Nikolajův syn Arkadij, který právě dokončil universitní studia, a s ním jeho přítel Bazarov, mladý, nedávno dostudovaný lékař. Arkadij vidí doma nové poměry. Když totiž Nikolajova žena zemřela, žil Nikolaj s dcerou své hospodyně Féničkou, která mu povila synka Míťu. Arkadij se proto na otce nehorší, vycházeje ze střízlivých, materialistický názorů, jakým přivykl na studiích. Ještě materialističtější jsou však názory lékaře Bazarova, který neuznává žádného citu a hrubě zamítá všechny jsoucí společenské řády. Ukáže se však brzy, jak jsou tyto jejich názory umělé.
Bazarov zamiluje do mladé vdovy Odincové, citu lásky podlehne úplně. Odincová však jejich vztah udrží v společenských mezích. To způsobí, že Bazarov zatvrdne proti světu ještě více. Odjíždí ke svým rodičům, jež už tři léta nenavštívil, ale po třech dnech k žalosti svých rodičů zase odjíždí - kam jinam než za milovanou vdovou. Je jí však znova zamítnut a v divném rozmaru políbí Féničku. Za to je Pavlem vyzván na souboj. Bazarov Pavla zraní a následně jako lékař ošetří.
Roztrpčen neúspěchem v lásce, hledá znovu klid u svých rodičů. Nešťastnou náhodou se však při pitvě nakazí tyfem a umírá. Odincová k němu přijíždí a to zjasní jeho poslední chvíle. Arkadij se ožení s Kati, sestrou Odincové, a Odincová se provdá za vysokého státního úředníka.
Názory mladých jsou postaveny do protikladu k tradičnímu životu starých. Vytrvalým zástupcem mladých je feministka Kukšinová, jež odjíždí do ciziny na další studia."

PoznámkaPRÁCE BYLA UVOLNĚNA BEZ NÁROKU NA HONORÁŘ

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: x51dfaec0e7a1c.zip (8 kB)
Nezabalený formát:
I_S_Turgenev_Otcove_a_deti.doc (31 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse