Seminarky.cz > Čtenářský deník > Obsahy a rozbory děl > > Jack Kerouac: Podzemníci

Jack Kerouac: Podzemníci


Kategorie: Americká literatura od 20. století

Typ práce: Obsahy a rozbory děl

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Práce se zaobírá dílem Podzemníci amerického spisovatele Jacka Kerouaca. Nejprve se zabývá autorovým životem a uvádí příklady jeho významných děl. Následuje charakteristika amerického hnutí beatníci, jehož byl Kerouac součástí. Poté je již pozornost věnována novele Podzemníci, popisu jejího děje, použitých jazykových prostředků a také představení hlavních postav. Závěr práce patří krátké ukázce a vlastnímu názoru na danou knihu.

Obsah

1.
Jack Kerouac
1.1.
Životopis
1.2.
Dílo
2.
Beat generation
3.
Podzemníci
3.1.
Pozadí knihy
3.2.
Děj
3.3.
Charakteristika hlavních postav
3.4.
Jazykové prostředky
3.5.
Ukázka
3.6.
Vlastní názor
4.
Použité zdroje

Úryvek

"Jack Kerouac
Podzemníci
„Někteří tvrdí, že Podzemníci jsou Kerouacovým nejlepším románem, takovou mají dojemnost a křehkost. Milostný příběh Lea a Mardou, smutný a sladký, nespoutaný, neúprosný, nevyhnutelný-mnozí autoři jej pak zkoušeli napodobit, ale bezúspěšně.“ The Sunday Times
Životopis
Americký spisovatel Jack Kerouac, celým jménem Jean-Louis Lebris de Kerouac, se narodil 12.3. 1922 ve městě Lowell, stát Massachusetts. Vyrůstal ve francouzsko-kanadské rodině. Měl mladší sestru Nin a staršího bratra Gerarda. Když byly Jackovi čtyři roky, zemřel mu ve věku devíti let na revmatickou horečku jeho starší bratr Gerard. Kerouaca tato událost hluboce poznamenala, prohloubila jeho závislost na matce a promítla se i do jeho tvorby. Jeho otec zemřel brzy a Kerouac byl velmi vázaný na svou matku. Doma rodina Kerouacových mluvila jedním z francouzských dialektů, proto je Kerouacův mateřský jazyk francouzský. Angličtinu se začal učit až v šesti letech a docela s ní bojoval.
Na střední škole vyniká Kerouac ve fotbale - v šestnácti letech získává sportovní stipendium na Kolumbijské univerzitě a odchází z rodného města do New Yorku. Zde krátce studoval a seznámil se s několika autory, kteří později patřili do tzv. beat generation. Kerouac se stal jejím zakladatelem a hlavním představitelem. Roku 1942 se dobrovolně přihlásil do amerického námořnictva. Žil tuláckým životem a vystřídal několik zaměstnání (např. plavčík, brzdař). Bojoval proti konvencím a konzumnímu životu. Nevyhýbal se ani drogám a alkoholu.
V posledním období svého života ztrácí Kerouac o psaní i život zájem. Roku 1969 Jack Kerouac ve 47 letech umírá v St. Petersburgu na Floridě. Příčinou jeho předčasné smrti byl zřejmě alkoholismus.
Jeho díla jsou ovlivněna čínskou filozofií-zen buddhismem.

Poezie: Próza:
- San Francisco blues - Na cestě
- Mexico City blues - Podzemníci
- Doktor Sax - Dharmoví tuláci

Beat generation je hnutí amerických spisovatelů 50. let 20. století. Bojovali proti konvencím a konzumnímu způsobu života. Svým chováním provokovali společnost. Jejich díla jsou spojena s pocity deprese, smutku, vyloučení ze společnosti, ale také se svobodou, drogami, alkoholem, sexem a jazzovou hudbou.

Podzemníci
Tato útlá novela byla napsána v roce 1953 v průběhu tří dnů a nocí (v benzedrinovém opojení) a vydána byla v roce 1957. Děj s autobiografickými rysy se odehrává v 50. letech v San Franciscu. Ocitáme se v době, kdy v Americe vzniká „beat generation“.
Autor zde zachytil atmosféru komunity básníků, malířů a spisovatelů. Zavádí nás do jazzových klubů i pochybných podniků nižší kategorie, kde se scházeli spisovatelé jako Allen Ginsberg nebo William Burroughs. Všechny postavy mají v knize změněna jména. Stejně jako hlavní postava- sám Kerouac.
Celá kniha se nese v bopovém rytmu (hudební styl), převládá zde smutek a melancholie z nešťastné lásky."

Poznámka

Část věnující se autorově životu je z větší části zkopírovaná z internetu.

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: x4e594c00a210d.zip (14 kB)
Nezabalený formát:
Kerouac_Podzemnici.doc (51 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse