Seminarky.cz > Čtenářský deník > Obsahy a rozbory děl > > Jack Kerouac: Podzemníci

Jack Kerouac: PodzemníciKategorie: Profi práce, Americká literatura od 20. století

Typ práce: Obsahy a rozbory děl

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Práce seznamuje s dílem Podzemníci, jehož autorem je Jack Kerouac.

Obsah

1.
Jack Kerouac: Podzemníci

Úryvek

"Podzemníci
Kerouac Jack
Tuto útlou novelu napsal Kerouac během pouhých tří dnů a nocí pod vlivem benzedrinu. Odehrává se v prostředím pro beatniky nejtypičtějším, jímž jsou noční jazzové kluby, bary a byty v chudinské čtvrti San Francisca Telegraph Hill. Denně se scházejí, pijí alkohol, kouří marihuanu, debatují o filosofii, náboženství a literatuře, píší a milují se.
Kniha začíná ve chvíli, kdy hlavní hrdina Leo Percepied (Jack Kerouac – všechny postavy v knize mají své předobrazy ve skutečných beatnicích) potká na jazzovém koncertu v jednom z klubů krásnou černošskou dívku, narkomanku Mardou Foxovou, a okamžitě se do ní zamiluje.
Leo se s Mardou snaží seznámit, zpočátku marně. Po koncertu Bird Parkera v klubu Maska však dosáhne svého - Mardou se do něj zamiluje a posléze se přestěhuje k němu do bytu. Leo brzy zjistí, že Mardou je psychicky labilní narkomanka, která musí denně navštěvovat psychoanalytika. To ovšem ale jeho lásku nikterak neoslabuje, spíše naopak – v Mardou vidí symbol svobody a života nespoutaného konvencemi.
Leo dál žije s Mardou, přes den spí či se potulují po městě, večer co večer pak vyrážejí za zábavou a „rozšoupnutím“ do nonkonformních klubů a bytů přátel. Kluby jsou kvůli ostré policejní represi většinou umístěny v sklepních prostorách – odtud název knihy. Láska Lea a Mardou prochází různými fázemi, ale v podstatě se dá říci, že jsou spolu velice šťastní.
Jejich štěstí skončí v okamžiku, kdy se k Leovi do bytu nastěhuje Yuri Gligoric (Gregory Corso), další z beatniků, který nemá kde přespávat - obává se schizoidního narkomana Franka Carmodyho (William Burroughs), u kterého bydlel dříve. Leo se v té době cítí sklíčený a smutný, zatímco Yuri je stále veselý, žertuje s Mardou a kypí energieí. Leo tuší brzký konec vztahu s Mardou ode dne, kdy má prorocký sen – zdá se mu, že Mardou se s Yurim vyspala. Po krátké době se sen stane skutečností a Leo je opět sám.
Dle mnohých kritiků jsou Podzemníci nejlepším Kerouakovým dílem vůbec. Důmyslně zobrazuje nevídanou křehkost a dojemnost lásky, která je od počátku odsouzena k zániku. Nejedná se však o žádný patetický nebo sladkobolný románek. Smutek a nostalgie prostupující celou knihou činí z Podzemníků nejkrásnější milostný příběh celé beatnické éry."

PoznámkaPRÁCE BYLA UVOLNĚNA BEZ NÁROKU NA HONORÁŘ

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: x51a603b30ea46.zip (9 kB)
Nezabalený formát:
J_Kerouac_Satori_v_Parizi.doc (33 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse