Seminarky.cz > Čtenářský deník > Obsahy a rozbory děl > > Jack Kerouac: Tristessa

Jack Kerouac: TristessaKategorie: Profi práce, Americká literatura od 20. století

Typ práce: Obsahy a rozbory děl

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Práce seznamuje s dílem Tristessa, jehož autorem je Jack Kerouac.

Obsah

1.
Jack Kerouac: Tristessa

Úryvek

"Tristessa
Kerouac Jack
Novelu Tristessa Kerouac napsal během několika dnů v létě 1955 pod neustálým vlivem benzedrinu, zcela dokončena byla o rok později v Mexico City. Lze říci, že představuje jedno z jeho nejpozoruhodnějších děl.
K napsaní novely Kerouaca inspirovale aztécká dívka Esperanzou, kterou potkal v padesátém pátém roce v Mexicu, kde pobýval u svého přítele, dalšího významného beatnického spisovatele Williama Burroughse (v knize Bull Lee).
V Mexicu padesátých let se, podobně jako v marockém Tangeru, dalo za nepatrné (pro Američany) peníze sehnat téměř cokoliv: od prostitutek i prostitutů přes drogy až po zbraně. Mexico se tak stalo zemí vyhledávanou zejména americkými narkomany, homosexuály a kriminálníky, mezi které patřil také Burroughs.
Kerouac se s krásnou Tristessou poprvé setkal u mexického překupníka drog a pasáka El India, který byl Tristessiným manželem. El India je hrubý a násilnický, několikrát už poznal vězení. Burroughs s Kerouakem u něj nakupují drogy. Kerouac se do Tristessy na první pohled zamiluje a neustále na ni myslí.
Při náhodné přestřelce v ulicích Mexico City je El Indio postřelen a na své zranění brzy umírá. Tristessa zůstane v domě společně s matkou a sestrou, Kerouac je často navštěvuje. Chudé narkomanky, prostitutky a matky Tristessy je mu líto. Žena žije v otřesných podmínkách, ve špíně, bídě a hladu.
I když je do Tristessy Kerouac zamilován, nikdy se s ní nepokusí vyspat. Vnímá ji nikoliv jako sexuální objekt, ale spíše jako symbol bídy, ponížení a zmaru krásy a dobra. V jeho představách je Tristessa spíše světice, květ vyrostlý z bahna Mexico City.
Celou knihou prostupují motivy blízkosti smrti, fyzické špíny, rozkladu a ubohosti. Postava Tristessy zde proto vyniká v jasném kontrastu – soucítí s malými dětmi, ubližovanými zvířaty, a přesto sama sebe ničí neustálým braním drog a prostitucí. Kniha končí její smrtí.
V době psaní knihy se Kerouac začínal významněji zabývat studiem buddhismu. V příběhu se proto vedle hlavní dějové linie objevují také meditativní pasáže a delší úvahy, je zde i mnoho původních výrazů z buddhistické terminologie."

PoznámkaPRÁCE BYLA UVOLNĚNA BEZ NÁROKU NA HONORÁŘ

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: x51a607228f445.zip (9 kB)
Nezabalený formát:
J_Kerouac_Tristessa.doc (32 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse