Seminarky.cz > Čtenářský deník > Obsahy a rozbory děl > > Jack London: Bílý tesák

Jack London: Bílý tesákKategorie: Americká literatura od 20. století, Profi práce

Typ práce: Obsahy a rozbory děl

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Práce seznamuje s dílem Bílý tesák, jehož autorem je Jack London.

Obsah

1.
Jack London: Bílý tesák

Úryvek

"Bílý tesák
London Jack
Kniha popisuje život křížence psa a vlka, nezdolně se potýkajícího se svým nelehkým osudem. Za svůj život se náš zvířecí hrdina dostane do různých prostředí - ocitá se postupně v divočině, indiánské vesnici, zlatokopeckém táboře a na rodinné usedlosti.
Bílý tesák byl synem starého jednookého vlka a feny, která už dávno zdivočela. Byl nejsilnější ze všech štěňat, a také on jediný přežil dlouhá období hladu. Když povyrostl, odešel spolu s matkou z doupěte a vydali se na cestu divočinou. Po čase narazili na indiánskou vesnici, kde je indiáni chytili, ale matka Bílého tesáka byla na lidi zvyklá, a tak zde zůstali. Tady však Bílého tesáka čekal velmi těžký život. Celá psí smečka ho nenáviděla a on musel stále utíkat. Časem se však přizpůsobil; stal se silnějším, rychlejším a obratnějším. Začal také nenávidět všechny ostatní psy. Když musela matka odejít s jinými indiány, Bílý tesák utekl, ale brzy poznal, že lidi potřebuje a že v divočině už žít nemůže. Potom se vrátil k Šedému Bobrovi, indiánovi, který získal jeho důvěru. Šedý Bobr se pak vydal se svou rodinou na cestu podél řeky Mackenzie a dále až k jednomu zlatokopeckému táboru, kde se usadili.
Ale za nějakou dobu, když už neměl peníze, musel Šedý Bobr Bílého tesáka prodat. Nový majitel, Hezoun Smith, ho používal na psí zápasy. Bílý tesák byl stále zuřivější, žádný pes ho však neporazil. Až jednou proti němu poslali buldoka, který ho málem zabil. Najednou se ale objevil Weedon Scott, mladý důlní inženýr, a Bílého tesáka zachránil. Později se ho pokoušel ochočit, což se mu ale dlouho nedařilo. Po delší době si však Bílý tesák na Scotta zvykl a postupně mezi nimi vzkvetlo přátelství.
Potom musel Scott odjet na dlouhou cestu a ukázalo se, že Bílý tesák bez něj nevydrží. Tak ho tedy vzal Scott s sebou. Společně odcestovali na jih, kde měl jeho otec, soudce Scott, ranč a kde žila i jeho rodina. Bílý tesák si musel zvykat na zdejší život, ale byl blízko milovaného pána a to bylo hlavní. Jednou utekl z vězení známý zločinec, který se vloupal do domu soudce Scotta, aby se mu pomstil. Bílý tesák ho však zastavil a usmrtil, ale sám byl vážně zraněn. Měl malou šanci na přežití, avšak osvědčil „tuhý kořínek“ a nakonec se uzdravil."

PoznámkaPRÁCE BYLA UVOLNĚNA BEZ NÁROKU NA HONORÁŘ

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: x51a78a4e97af2.zip (8 kB)
Nezabalený formát:
J_London_Bily_tesak.doc (31 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse