Seminarky.cz > Čtenářský deník > Obsahy a rozbory děl > > Jan Trefulka: O bláznech jen dobré

Jan Trefulka: O bláznech jen dobré


Kategorie: Česká literatura od 20. století

Typ práce: Obsahy a rozbory děl

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: V práci je převyprávěn děj knihy Jana Trefulky O bláznech jen dobré. Autor sleduje životy Cyrila Duši a jeho ženy Anny, a změnu, kterou přinese do jejich osudů seznámení Cyrila s mladou Evou. V závěru jsou pak vypočteny hlavní postavy a jejich věk.

Úryvek

„Hlavní hrdina se jmenuje Cyril Duša a celý příběh vypráví on sám. Vše začíná probuzením Cyrila v nemocnici po operaci. Cyril přemýšlí o svém životě. Jeho žena Anna ho chodí do nemocnice navštěvovat a snaží se, aby se Cyril měl dobře. Duša je po čase propuštěn z nemocnice a doktorem ujištěn, že je zdráv jako ryba, ale on sám je přesvědčen, že umře. Doma v malém rodinném domku s vinicí a dvorkem ho nic netěší a myslí si, že se svou ženou, s níž prožil celý život, nemá nic společného. Začne se zavírat na půdě, kde vzpomíná na své dětství a také o přemýšlí o tom, kde mohl být kdyby ho tenkrát matka pustila na studia. Začne si psát své paměti, Se svou ženou nemluví a vidí na ní jen zlé. K rozumu ho nepřivede ani jeho syn se snachou, jíž také nesnášel.
Jednoho dne se v hospodě seznámí s o 30 let mladší dívkou. Jmenovala se Eva a bydlela v rozpadlé boudě v lese. Duša za ní zašel do domu a začli se stýkat, postupem času Duša opustil svou ženu a začal s Evou žít. Eva pracovala v závodě ve městě a Cyril hospodařil doma. Evě začas ukázal i vkladní knížku s obnosem 150 tisíc korun. Anna Dušová požádala o rozvod a tak se s Cyrilem po dlouholetém manželství rozešla. Když se Duša vrátil domů od rozvodového právníka, zjistil, že Eva sebrala všechny věci a odešla. Duša šel do hospody a tam se opil a poté se dopotácel ještě se dvěma kamarády domů, kde ještě pili.“

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: x4a80437753086.zip (8 kB)
Nezabalený formát:
Trefulka_O_blaznech_jen_dobre.doc (31 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse