Seminarky.cz > Seminárky/Referáty > > Jan Vermeer a Nicolas Pousin

Jan Vermeer a Nicolas Pousin


Kategorie: Umění/hudba

Typ práce: Eseje

Škola: Gymnázium Evolution, s.r.o., Praha 2

Charakteristika: Práce charakterizuje styl tvorby malířů Jana Vermeera a Nicolase Pousina a u Vermeera dodává navíc interpretaci jeho obrazu Dívka s perlou.

Obsah

1.
Jan Vermeer
2.
Dívka s perlou
3.
Nicolas Pousin

Úryvek

"Jan Vermeer
Jeho obrazy jsou malého formátu. Malby vypadají jako živé. Byl mistrem harmonických domácích výjevů z každodenního života. Používal jasné a zářivé barvy, které podával v zajímavých kompozicích světla a stínu. Na jeho obrazech můžeme nejvíce vidět barvy jako je modrá a okrová. Obrazy jsou spíše v chladných tónech. Vermeer dosáhl monumentální nadčasové kvality.

Obraz: „Dívka s perlou“ – Tento obraz je netypickým obrazem od Vermeera. Je to portrét mladé dívky jménem Griet. Obraz se občas interpretuje jako magický portrét (třeba jako Mona Lisa od Da Vinciho). Zásluhu na tom má dívčin výraz ve tváři. Dívka stojí ve světle, pravděpodobně od okna. Kouká přes levé rameno, má tmavé oči, ze kterých můžeme vyčíst plachost, smyslné rty a v levém uchu perlovou náušnici. Barvy na obraze k sobě ladí. Tmavá barva na pozadí umocňuje tajemnost dívky.


Zdroj: http://leccos.com/index.php/clanky/vermeer-van-delft-,jan-(johannes)

Nicolas Pousin
Pousin je považován za zakladatele klasicismu, byl to jeden z největších malířů 17. stol. Specializoval se na historické malby, náměty bral z Bible, antiky a mytologie. Dbal na detaily.
Nejdříve své malby orientoval do barokního stylu, ale pak přišel s něčím novým. Po té co odejel do Říma, z jeho obrazů vyřazovala nová kreativita-mytologie, láska, poezie a štěstí v harmonii s přírodou. Někdy se uvádí, že právě pro jeho novou kreativitu chtěli, aby vytvořil oltář v katedrále sv. Petra. Na jeho obrazech můžeme vidět smyslnost a barevnost. Později se zabýval historickými malbami, kde mohl ukázat kvality svých hrdinů.
Maloval vždy to, co sám chtěl. Díky své technice a výjimečnosti získal uznání. Bohužel od té doby, kdy chytil pohlavní chorobu už jeho obrazy ztratily jemnost a detaily.

Zdroj: http://nicolas-poussin.navajo.cz/"

Poznámka

Součástí práce je obrázek.

PRÁCE BYLA UVOLNĚNA BEZ NÁROKU NA HONORÁŘ

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: x5155c245353dc.zip (56 kB)
Nezabalený formát:
Jan_Vermeer_Nicolas_Pousin.doc (76 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse