Seminarky.cz > Čtenářský deník > Obsahy a rozbory děl > > Jerome David Salinger: Kdo chytá v žitě

Jerome David Salinger: Kdo chytá v žitě


Kategorie: Americká literatura od 20. století

Typ práce: Obsahy a rozbory děl

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Tento text vyjmenovává postavy a poté se věnuje velmi krátkému popisu děje.

Obsah

1.
Postavy
2.
Jazyk
3.
Děj

Úryvek

„Přijede do školy dřív z turnajového zápasu v šermu a jde se podívat na fotbal. Tam se mu nelíbí, poněvadž fotbal nesnáší a usmyslí si, že se půjde rozloučit se svým starým nemocným profesorem k němu domů. Tam mu profesor dává kázání a ujišťuje ho, že nemohl jinak než ho nechat propadnout. Holdenovi to značně vadí a tak jde radši pryč. Dále v knížce popisuje jejich společné studentské soužítí. Sám bydlí na pokoji s trochu nafrněným a arogantním Stradlaterem, který je známý tím, že je docela bohatý. Ten má ovšem rande s jednou slečnou jménem Hanka Gallagherová, kterou Holden zná. S ní dříve hrál šachy a byli dříve dobří kamarádi. Holdenovi to vadí, ale nic neříká. Když se Stradlater vrátí z rande s Holdenem se poperou neboť ho Holden provokuje. A on se pak jde bavit s Ackleym do jeho pokoje. Ani jeho nemá příliš v lásce. Pozdě v noci se pak sebere a se sbalenými kufry prostě odejde ze školy. Rozhodne se, že půjde na vlak a ve vlaku potká maminku jednoho svého spolužáka. Navykládá jí spoustu lží o tom jak je její arogantní a zlý syn hodný a skromný.
Poté se jen tak poflakuje po NY. Rozhodne se zavolat jeho kamarádce Sallyně Hayesové a pozve jí do kina. Hned jak ji uvidí, jí řekne, že jí miluje a ona s ním souhlasí. Po kině jdou na brusle a nakonec se nějak pohádají a je konec. I když jeich vztah byl celý podivný. Jde do jednoho baru, kde si objedná alkoholický nápoj, ale oni mu ho nechtějí prodat a tak na něj nezbude nic jiného, než si dát Colu. Přitom pomrkává na o dost starší slečny a s jednou si jde i zatančit. Ony ho však moc neberou. Pronajme si pokoj v hotelu a liftboy mu ve výtahu nabídne slečnu na noc. On to přijme, ale když k němu přijde, má s tím dost velký problém a poprosí slečnu, aby se nic nestalo, a zaplatí jí. Poté za ním přijde právě ten liftboy s tou slečnou a požaduje po něm dvojnásobek toho, co původně říkal a zmlátí ho.
On druhý den z hotelu odejde a jde do baru, kde potká dávného známého a opije se. Jde pryč z klubu a rozhodne se jít navštívit domů svou sestru. Potichu se dostane k sestře do pokoje a popovídá si s ní. Ta mu půjčí nějaké peníze a on jí slíbí, že jí to vrátí. Ten den jde spát k svému bývalému učiteli Antolinimu, který mu také promlouvá do duše, ale jehož má Holden rád… “

Poznámka

Text nízké úrovně se stylistickými a logickými chybami.

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: x4b670614805e8.zip (10 kB)
Nezabalený formát:
Salinger_Kdo_chyta.doc (32 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse