Seminarky.cz > Čtenářský deník > Obsahy a rozbory děl > > Jerome David Salinger: Kdo chytá v žitě

Jerome David Salinger: Kdo chytá v žitěKategorie: Profi práce, Americká literatura od 20. století

Typ práce: Obsahy a rozbory děl

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Práce seznamuje s dílem Kdo chytá v žitě, jehož autorem je Jerome David Salinger.

Obsah

1.
Jerome David Salinger: Kdo chytá v žitě

Úryvek

"Kdo chytá v žitě
Salinger Jerome David
Hrdinou je Holden Caulfield, jinoch v pubertě, který prochází otřesnou životní krizí. Je současně přitahován i odpuzován fyzickými i duševními stránkami života. Dospělí lidé mu připadají jako náfukové a lháři. Má soucit jen s nedozrálými dětmi, které jsou ohroženy neodvratným pádem do propasti dospívání a které by marně rád zachránil (Viz str. 163). Vyřešení rozporných pocitů chlapcových je jen neurčitě naznačeno, takže může podléhat různým interpretacím. Shodou historické situace přihlásilo se množství mladých čtenářů ke Caulfieldovi jako k svému typu a viděli v knize především sociální dokumenty generační kritiky mladých proti starým, ale je nutno říci, že on přímo staré nekritizuje, neboť kritizuje i svoje vrstevníky, on pouze nesnáší povrchnost, pokrytectví, přetvářku, snobismus a bezcitnost. Toto je vidět i v jeho vztahu k rodičům, které má velice rád, protože mu všemožně pomáhají a snaží se mu zajistit místo na dobré škole. On však není nikde spokojen – někde mu vadí spolužáci, jinde to, že se musí učit, co ho nebaví – Holden nenávidí školu především proto, že ho pouze naplňuje informacemi a cizími myšlenkami, aniž by ho učení nějak obohacovalo nebo z něj dělalo lepšího člověka. Tato myšlenka ve spojení s ostatními dělá z knihy zcela nadčasové dílo.
Obsah podle kapitol:
Cesta ke Spencerovi. Holden Caufield (vypravěč, hlavní hrdina, ich forma, v minulém čase) žije ve vlastním svět, je velice inteligentní, citlivý, i když to nedává najevo (hovorové a vulgární výrazy, hrubá a nespisovná řeč). Má rád děti a často vzpomíná na drobné příhody nebo na lidi, s kterými se znal (např. mladší bratr Allie, jehož smrt Holdena hodně poznamenala). Je velice uzavřený, hodně a rád si vymýšlí a balamutí cizí lidi. Snaží se najít smysl života a cítí se smutný a opuštěný.
symbolickým obrazem Holdenova života je tato situace: (str. 111)
„na okraji chodíku jde kluk, zpívá si. Kolem se valí proudy aut, skřípot brzd, ale on si jen tak jde a píská si. Rodiče ani nikdo si ho nevšímají. Balancuje na hranici pádu a není nikdo, koho by to děsilo, nikdo si toneuvědomuje. Stejně tak i Holden – na jedné straně citová prázdnota a propast, na straně druhé necitlivost, nepochopení a lhostejnost okolního světa.“
Holdena vyhodili ze školy (4 předměty) těsně před Vánocemi. Rodiče o jeho opuštění školy neví a on je nechce zklamat -> jede se rozloučit s učitelem dějepisu Spencerem.
Rozhovor se Spencerem. Holden si povídá se Spencrem, který mu říká že: „Život je zápas, měl by ses snažit…“. H. mu přitakává, ale vnitřně s ním není za jedno. Spencer mu mluví do duše, kázání o budoucnosti.
3., 4., 5., 6., 7. Pobyt na koleji. H. bydlí na koleji s několika spolubydlícími – Ackley, Stradlater. Po rozhovoru se H. dozvídá, že měl Stradlater rande s holkou, kterou on zná již dlouho a nelíbí se mu přístup S. -> rvačka a H. je surově zbit. H. se dlouho nerozmýšlí a odchází z koleje.
Ve vlaku. H. jede vlakem do New Yorku. V kupé pozná matku jednoho spolužáka a povídá si s ní. Při rozhovoru si Holden hodně vymýšlí, lže (především o sobě, což je jeho vlastnost), ona je sympatická a všemu věří. H. vychvaluje jejího syna, neboť ji chce potěšit, i když si myslí něco jiného.
Příjezd do New Yorku. Holdenovi se nechce domů a čeká až se rodiče uklidní. Proto se ubytuje v hotelu Edmont a chvíli sleduje pouliční život v NY.
Lavender bar. H. vypráví o své mladší sestře Phoebe (65 – 66), potom jde do baru dole v hotelu, kde se seznámí se několika děvčaty, které mu připadají protivná, znuděná. Nemá však co dělat a tancuje s nimi, pak se vrací do pokoje.
Vyprávění o Hance Gallagherový. H. vypráví o Hance G., což je dívka, která měla rande s Stradleterem (viz. kapitola 6), vzpomíná a pak odjíždí do dalšího baru.
Bar U Erniho. Do baru se dostal H. taxíkem, kde si popovídal s jeho řidičem. U Erniho je spousta lidí, které on považuje za imbecily, šašky a snoby (přesně to, co nemá rád). Zde se také seznámí s Lillian Simmousovou, která zná jeho starším bratrem.
13., 14. Problémy s liftboyem a prostitutkou. Po odchodu z baru U Erniho se vrací zpět do hotelu. V hotelovém výtahu mu liftboy nabídne prostitutku. H. nabídku přijme. Prostitutka přijde do pokoje a H. si uvědomí, že udělal chybu a chce si s ní jenom povídat. Ještě týž večer odejde a H. zaplatí. Avšak ráno se vrátí i s liftboyem a chce další peníze, H. nesouhlasí a liftboy ho praští -> vezmou si peníze a odejdou.
Jeptišky. H. má dlouhou chvíli a proto volá své kamarádce Sally Havesové a domluví si s ní schůzku. Odchází z hotelu a v restauraci potká dvě jeptišky a baví se s nimi -> jsou mu sympatické a proto jim dává 10 dolarů na dobročinné účely.
Žito, muzeum. H. koupí pro Phoebe jednu desku, pak jí jde hledat do parku. Ona tam není a proto se jde podívat do nedalekého přírodovědného muzea, kde vzpomíná na své dětství. Pak odchází na schůzku se Sally.
Schůzka se Sally. H. jde se Sally do divadla, kde shlédnou stupidní hru, plnou „kreténů a imbecilů, šašků a trpajzlíků“. Pak jdou bruslit, ale nejde jim to a je jim zima -> jdou do restaurace. Rozhovor H. se Sally. Vypráví ji o sobě a jak mu je, že všechno a všechny nenávidí -> hádka se S.. Nakonec ho Sally přemlouvá, aby s ním odjela někam na venkov, že si najde práci (H.) a bude oba živit, ale Sally se nakonec naštve a odchází.
V kině. H. vzpomíná na své dětství a přemýšlí o svých známostech, válce a náboženství.
Přítel Luce. Po odchodu z kina se H. setkává v baru se svým bývalým spolužákem Lucem, který je velmi inteligentí, baví se o filosofii a holkách.
Návštěva doma. Holdem se opět nachází v baru a opije se, pak volá Sally. Než odejde, dojde si na toaletu, kde si oplachuje hlavu, aby se trochu probral. Když opustí bar a vyrazí do ulic, uvědomí si, že venku je velký mráz a voda mu začíná mrznout na hlavě. Přemýšlí o smrti a myslí si, že dostane zápal plic -> rozhodne se podívat domu.
21., 22., 23. Doma. Nepozorovaně se dostane do bytu a k Phoebe, povídá si s ní, říká jí o tom,že chce odjet z města a že ho vyloučili ze školy. Phoebe se rozbrečí a naštve se. Pak jejich rozhovor pokračuje. H. si uvědomí, že ji má moc rád (připadá mu nezkažená a taky se mu líbí, že mu nevnucuje žádné názory). H. telefonuje svému bývalému profesorovi Antolinimu, který ho pozve domů. Rodiče se nenadále vracejí, ale H. se podaří uniknout. Phoebe mu ještě dá trochu peněz.
Návštěva u profesora Antoliniho. H. jde na návštěvu k Antolinimu, který z něho má radost. A. je trochu opitý a povídá si s H. o škole. Holdenovi je špatně, bolí ho hlava a břicho.
Sestra Phoebe. H. se vyspí v čekárně a je mu pořád velmi špatně. Setká se s Phoebe, chce se s ní rozloučit než odjede, ale Phoebe chce jet s ním. Procházejí se, jdou do parku a do ZOO. Holden se na naléhání Phoebe rozhodne, že zůstane.
Závěr"

PoznámkaPRÁCE BYLA UVOLNĚNA BEZ NÁROKU NA HONORÁŘ

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: x51d0394b787fc.zip (12 kB)
Nezabalený formát:
J_D_Salinger_Kdo_chyta_v_zite.doc (42 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse