Seminarky.cz > Čtenářský deník > Obsahy a rozbory děl > > Jiří Suchý: Taková ztráta krve

Jiří Suchý: Taková ztráta krveKategorie: Česká literatura od 20. století, Profi práce

Typ práce: Obsahy a rozbory děl

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Práce seznamuje s dílem Taková ztráta krve, jehož autorem je Jiří Suchý.

Obsah

1.
Jiří Suchý: Taková ztráta krve

Úryvek

"Taková ztráta krve
Suchý Jiří
Motto: Budete-li mít po představení pocit,
že je dobře, když se pokoušíme
o českou hudební komedii,
pak to pro nás
nebyla „Taková ztráta času“
Suchého a Šlitrova hra „Taková ztráta krve“ měla premiéru v sále Ve Smečkách 12. 10. 1960.
Hlavní postavy: chuligán Harry Bedrna; knihkupec František; učitel; redaktor; školník; děvčata Zdeňka s Vladislavou; Vlastimil Drábek; malá Zuzanka
Harryho Bedrnu hrál Waldemar Matuška, knihkupce Jiří Suchý, Zdeňku s Vladislavou Eva Pilarová a Pavlína Filipovská, Drábka Jiří Hrzán.
Hudební komedie o osmi obrazech, prologu a epilogu.
Příběh se odehrává v malém městečku jménem Chlebodary. Prodávat své knihy sem přijíždí knihkupec František. Hned v úvodní scéně se setkává s podroušeným opilcem Harrym. Současně přicházejí učitel a školník a Harryho kárají - měl by si prý vzít raději příklad z klenotu mezi chlebodarskou mládeží, Vlastimila Drábka. František nabízí všem svou knihu „Taková ztráta krve“ (Harrymu ve speciálním rodokapsovém vydání). Brzy se setkáváme s dalšími postavami, na scénu přitančí Zdeňka s Vladislavou, malá Zuzanka, dostaví se také redaktor zdejších novin. I on nabádá Harryho:
R - Z Vlastimila Drábka by sis měl vzít příklad!
H - Neznám!
R - Přece holič!
H (přejede si svůj plnovous) - Neznám holiče!
Všechny osoby, představené takto v prologu, dostávají od Františka „Takovou ztrátu krve“ - malá Zuzanka „Takovou ztrátu krvičky“ ve formě leporela. Redaktor začíná na scéně příběh nahlas číst - je to přesný obraz současného chlebodarského dění, příběh v příběhu. Chystá se soutěž o nejlepší obec. Redaktor chce napsat reportáž o Drábkovi jakožto vzoru chlebodarské mládeže. Shání proto o něm veškeré materiály. Na pomoc mu má přijít pan učitel, který se ale podezřele vymlouvá, prý by takový článek mohl ranit Drábkovu skromnost a poškodit ho zdravotně. Na scénu vpadne školník. Drábek prý není ve svém holičství, někdo ho jistě musel unést. Učitel nechce volat policii - jen žádnou paniku. Co kdyby tak Drábka někde načapali a celé město by přišlo o svůj vzor?! Všichni se vydávají pátrat po Drábkovi na vlastní pěst. Jediný učitel zůstává osamocen na scéně: „Co bych pátral, klíče od Drábka mám přece já!“ Vzápětí ale zjišťuje, že je ztratil.
Mezitím se odvíjí milostný příběh Vladislavy a Františka. Harry s Františkem se rozhodnou, že se sami zapojí do pátrání. Chtějí se v noci vloupat k Drábkovi. František navíc vyleká učitele tvrzením, že ví, kde Drábek je. Prý ve zdejším podniku Šumavan (ten má být navíc nevěstincem). Učitel je ze všeho zdrcen, ideály o vzoru mládeže se mu poněkud rozplývají. Scéna se poté přesouvá do školy. Do kabinetu pana učitele vchází školník - klíče totiž zůstaly zapomenuty v zámku. Uprostřed místnosti stojí nehybný Drábek. Školník s ním zacloumá, z Drábka se začíná sypat seno. Školník s hrůzou utíká pryč; učitel určitě nechal Drábka vycpat, aby měl vzor pro další žáky! Celá společnost se setkává v podniku Šumavan, opilý redaktor pije Ludmilu, zdrcený učitel se dožaduje služeb vykřičeného domu, Zdeňka s Vladislavou zde obsluhují, Harry s Františkem se vracejí po neúspěšném pátrání. Vloupali se do holičství a nalezli pouze seno na podlaze. Nečekaně přichází Drábek. Udělalo se mu nevolno, padá, František a Harry ho tedy odvádějí domů. Školník přináší učiteli dopis, který mu nechal Drábek na rozloučenou: Vážený pane třídní učiteli. S nesmírnou péčí a láskou jste mě vedl životem od první třídy obecné až po dnešek. Vštěpoval jste mně ty nejušlechtilejší ideály (....) Vím, že jste si dal na mně zvláště záležet, a vím, za co všechno vám vděčím. - Nedovete si představit, s jakou chutí bych vás za to ...“ Drábek leží doma v posteli, přichází se na něj podívat školník. Drábek ho osočuje, neměl prý chodit do kabinetu, prozradil ho tím. „Musím se s tím někomu svěřit a teď je příležitost! Je to...taková...ztráta krve, rozumíte?Člověk si žije... a ve svých pětadvaceti létech náhle objeví, že má místo krve - seno. nebo otavu, chcete-li.“ Objevil to až náhodou včera, když se řízl při holení. Svěřil se s tím učiteli, ten ho zamkl do kabinetu, že něco zatím vymyslí. Školník je z toho v šoku, ale slibuje, že bude mlčet jako hrob. Drábek ho „za odměnu“ oholí, záměrně ale školníka podřeže. „Jo, Pitralon po holení je moc dobrá věc!“ (Popadne lahvičku a vypije ji do dna)
V konečném epilogu se scéna mění. Vracejí se všechny postavy a školník v roli soudce vynáší rozsudek nad vraždou. Drábek sám se chce přiznat.
Drábek, neblázněte, vždyť vy jste svědek!
(přistupuje k učiteli a redaktorovi)
- Pánové, zabili jste školníka, ale nedá se vám to dokázat. Jste volni!
Závěrečné poselství přednáší František -
Všechno zůstalo při starém/A všem se ulevilo/Jenomže komedie končí//Komedie vždycky a zákonitě končí tam/Kde přestává legrace/Teď jděte domů/A netlačte se u šatny/Na všechny se dostane/Já to znám/Hraju tady už delší dobu//Komedie končí/Protože přestává být komedií/Dobrou noc
Taková ztráta krve se proslavila písničkami, z nichž většina se stala evergreeny - Zuzančina píseň Sluníčko, sluníčko, Františkovo Klokočí, Marnivá sestřenice aj.
Hra v sobě skrývá tvrdou satiru na poměry ve společnosti, ono „slepé“ vedení mládeže, pokrytectví, oddanost vzorům apod."

PoznámkaPRÁCE BYLA UVOLNĚNA BEZ NÁROKU NA HONORÁŘ

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: x51dd104167292.zip (11 kB)
Nezabalený formát:
J_Suchy_Takova_ztrata_krve.doc (38 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse