Seminarky.cz > Seminárky/Referáty > > Johan Strauss: Cikánský baron

Johan Strauss: Cikánský baron


Kategorie: Umění/hudba

Typ práce: Seminárky/referáty

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Práce obecně charakterizuje operetu Cikánský baron. Poté vypisuje obsazení v divadle Františka Xavera Šaldy. Následuje stručný děj.

Obsah

1.
Charakteristika
2.
Obsazení v Libereckém divadle Františka Xaver Šaldy
3.
Děj

Úryvek

“ Když se Johann Strauss na podzim roku 1883 zúčastnil slavnostní premiéry své „Noci v Benátkách“ v Pešti, navštívil již podruhé maďarského spisovatele Móra Jókaie a pokusil se od něj získat látku pro novou operetu. Autor románů Uherský nabob, Zoltán Karpáthy a Ráb Rábby doporučil vídeňskému návštěvníkovi k operetnímu ztvárnění povídku Safii (Žofie). Strauss byl tímto námětem námětem fascinován. Romantická atmosféra příběhu o vypovězení, návratu, rozpadlém zámku, zakopaném pokladu a cikánkách slibovala účinné libreto. Jókai si však na zpracování své povídky pro operetu netroufl. Doporučil Straussovi Ignatze Schnitzera. Strauss věnoval svému dílo takovou péči jako dosud ještě žádné jiné operetě.
Po vyhlášení amnestie se v doprovodu královského komisaře Carnera vrací z ciziny Sándor Bárinkay, aby se ujal řízení svých rodných statků. Zděděný majetek je v troskách, na pozemcích se usídlili cikáni. Stará cikánka Czipra poznává v Sándorovi syna bývalého majitele panství, který před útěkem do ciziny ukryl na neznámém místě poklad. Aby svůj majetek opět povznesl, potřebuje Bárinkay peníze. Záchranu vidí ve výhodném sňatku s hezkou a bohatou Arsenou, dcerou Kolomana Zsupana, chovatele vepřů. Arsena však tajně miluje Otokara, syna své vychovatelky, a manželství s cizím mužem se brání. Proto si klade podmínku. Její nastávající musí být alespoň baron. Bárinkay se setkává s mladým cikánským děvčetem Žofkou, schovankou Czipry. Oba najdou v sobě zalíbení. Cikáni si Bárinkaye zvolí za svého vojvodu a slibují mu věrnost a ochranu. S posměchem pak oznámí Zsupanovi a Arseně svatbu cikánského děvčete s cikánským baronem.
Sándor a Žofka se chystají k svatbě. Za pomoci staré cikánky nalezne mladý pár poklad. Bárinkay odmítá nalezené bohatství vydat do rukou Carnera, který na něj vznáší nárok jménem státu. Právě přichází hrabě Homonay s husarským oddílem a verbují muže do armády. Carnero obviní Sándora z nelegálního svazku s cikánským děvčetem. Czipra však vlastní dokument, který potvrzuje, že její schovanka Žofka je dcerou posledního paši v Temešváru. Bárinkay si uvědomí, jak je jeho svazek s mladou šlechtičnou nerovný a dá se naverbovat do královského vojska. Mezi rekruty se nedobrovolně ocitnou také Zsupan s Otokarem."

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: litx0055.zip (9 kB)
Nezabalený formát:
Cikansky_baron.doc (29 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse