Seminarky.cz > Čtenářský deník > Obsahy a rozbory děl > > Josef Kajetán Tyl: Poslední Čech

Josef Kajetán Tyl: Poslední ČechKategorie: Česká literatura do 20. století, Profi práce

Typ práce: Obsahy a rozbory děl

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Práce seznamuje s dílem Poslední Čech, jehož autorem je Josef Kajetán Tyl.

Obsah

1.
Josef Kajetán Tyl: Poslední Čech

Úryvek

"Poslední Čech
Tyl Josef Kajetán
Mezi účastníky besedy u hraběnky Běloveské je i Ital Pedrazzi, slavný zpěvák. Do Prahy přijel proto, aby našel svého dávného přítele a zachránce, českého malíře, který si říká Carlo. Baronka zase čeká svého synovce, hraběte Jaroslava Velenského, který se má po dlouhé době vrátit z ciziny.
Jaroslav přijde a Pedrazzi v něm pozná svého přítele. Společně pak odjíždějí do Jaroslavova paláce. Cestou se Pedrazzi seznámí se správcem panství Svobodou, zapáleným českým vlastencem. Ten ho poučí o vlasteneckých snahách Čechů a upozorní ho na starého podivínského hraběte, který se považuje za posledního Čecha. Činorodý Pedrazzi si okamžitě umíní, že starého hraběte z jeho bláznovství vyléčí.
Na zámku se setkává se svou sestrou Miladou, kterou chce hrabě z neznámých důvodů zasnoubit s Jaroslavem. Ten však již miluje Ludmilu, správcovu sestru. Milada má zase ráda správce Svobodu. Všichni se z úcty ke starému hraběti snaží své city utajit, jen Jaroslav vzdoruje. Když se dozví, že Ludmila odjela, obviní z toho jejího bratra Svobodu.
Jaroslav odjede z domova, aby svou milenku našel. V Praze ji nenajde a dostane se navíc do souboje s baronem Altthalem, českým vlastencem, kterého urazil u hraběnky Běloveské, když označil české vlastence za blázny. Při souboji jsou oba soupeři zraněni, ale ze svých zranění se brzy vyléčí.
Pedrazzi se zatím přizná Svobodovi, že je vlastně Čechem, který v mládí utekl k divadlu. Jde za hrabětem a předstírá, že je poslední Čech, aby ho vyléčil z jeho podivínství. Mezitím se vrací Jaroslav, který se po souboji velice změnil. Teď už je i on zastáncem českých vlasteneckých snah. Přivádí s sebou také plukovníka Leclaira, otce Milady a Peruzziho.
Starý hrabě měl strach, že Jaroslav svého soupeře při souboji zabil. Má proto velikou radost, když se dozví, že jsou oba v pořádku."

PoznámkaPRÁCE BYLA UVOLNĚNA BEZ NÁROKU NA HONORÁŘ

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: x51dfb430df697.zip (8 kB)
Nezabalený formát:
J_K_Tyl_Posledni_Cech.doc (31 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse