Seminarky.cz > Čtenářský deník > Obsahy a rozbory děl > > Josef Karel Šlejhar: Z výletního setkání

Josef Karel Šlejhar: Z výletního setkáníKategorie: Česká literatura od 20. století, Profi práce

Typ práce: Obsahy a rozbory děl

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Práce seznamuje s dílem Z výletního setkání, jehož autorem je Josef Karel Šlejhar.

Obsah

1.
Josef Karel Šlejhar: Z výletního setkání

Úryvek

"Z výletního setkání
Šlejhar Josef Karel
Spisovatel rád navštěvoval tiché místo nedaleko Prahy, protože zde nebyl obtěžován svátečními výletníky. Jednou zpozoroval, že není jediným člověkem, který sem chodí pravidelně. Chodil sem také muž, se kterým se zanedlouho spřátelil a který mu vyprávěl o svém rozháraném manželství. Jeho sňatek byl „třídně nerovný“, neboť on byl majitelem statku, zatímco nevěsta dcerou ze zámožné městské rodiny. K soužití chyběly základní předpoklady. On miloval přírodu a svou půdu, ona se jí stranila a toužila po městském, rozmařilém životě. První nepříjemnosti mu činila svými dopisy; množství doporučených dopisů, včetně tučného spropitného bylo i finančně nepříjemné. Selské práce se ovšem stranila. Zato reformovala celý statek po svém. Za pomoci jakési přítelkyně odstranila tradiční, solidní zařízení, bez ohledu na to, jak k němu manžel lne, a nahradila ho městským brakem. Nejhorší bývaly neděle. Vařila jen podle módních receptů, hodně nákladně, a vůbec jí nevadilo, že její jídla nikdo nemohl jíst. Na odpolední procházku s ní musel manžel chodit, kam chtěla ona. Kdykoli ji o něco požádal, hned byl „brutálním sobcem“. Nesměl číst, ani se věnovat svým zájmům, aby ji „nezanedbával“. V noci dostávala hysterické záchvaty a sužovala ho snad ještě více než ve dne. Každý čin byl prý namířen proti ní. Viděla ve svém muži zločince. Jinak se chovala k cizím - rozdávala ze svého a hlavně z jeho majetku. Zánovní šaty dala služce, manželovo prádlo dávala opilcům, jen aby jí lichotili. Byl to zřejmě vliv výchovy horních sociálních vrstev, které neučí své zhýčkané děti sebezapření ani zdravému názoru na život.
Rozvrat manželství postupoval. Žena sbírala klepy o svém muži, stávala se bigotní a vyhrožovala sebevraždou. Skutečně se o ni pokusila, když manžel odepřel najmout kojnou dítěti, které čekali. Pokus však skončil jen nepatrným zraněním.
Vinou její nehospodárnosti byl muž následně přinucen prodat statek a odjíždí do Prahy. Dodnes se těžce potýká s dluhy, jimiž ho žena zahrnuje, a jen dítě je mu útěchou."

PoznámkaPRÁCE BYLA UVOLNĚNA BEZ NÁROKU NA HONORÁŘ

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: x51dd1e8ddcab2.zip (8 kB)
Nezabalený formát:
J_K_Slejhar_Z_vyletniho_setkani.doc (31 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse