Seminarky.cz > Čtenářský deník > Obsahy a rozbory děl > > Karel Hynek Mácha: Cikáni

Karel Hynek Mácha: CikániKategorie: Česká literatura do 20. století, Profi práce

Typ práce: Obsahy a rozbory děl

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Práce seznamuje s dílem Cikáni, jehož autorem je Karel Hynek Mácha.

Obsah

1.
Karel Hynek Mácha: Cikáni

Úryvek

"Cikáni
Mácha Karel Hynek
Dva cikáni v pěkných šatech se objeví v hospodě na samotě pod starým hradem. Hostinský, žid, je uvítá, a jeho dceru Leu, jindy zamlklou, hned oba zaujmou. Obzvláště se jí líbí mladší z cikánů, krásný mladík menší postavy. Když cikáni začnou zpívat o trpkém osudu svého národa na cimbálovou hudbu, Lea se cikánovi vrhne kolem krku.
Starý Bárta vypráví cikánům o bývalé hospodské jménem Angelina. Tu si jednou hradní pán přivezl z Itálie. Angelina později měla syna s krvavým znamením na prsou. Před lety však zmizela a nikdo neví kam a proč.
Cikáni se ubytují v nedaleké jeskyni. Přenocuje tam s nimi také jakási pološílená žena. Druhý den jim o ní Bárta vypráví, že přišla z neznámého kraje. Také se zmíní, že žena nejraději přebývá na strašidelném místě „u kostničního kamene“. Cikáni chtějí odejít, ale Lea mladšího přemluví, aby u nich zůstal, a proto povolil i starší a upustil od cesty za pomstou na jednom nepříteli.
Bárta opět vypravuje, tentokrát o tom, že Lea byla před osmi lety odvlečena na hrad, čímž jen utvrdí cikánovu žárlivost. Ten považuje hradního pána Valdemara Lomeckého za Leina svůdce. Opět přichází bláznivá žebračka, která se šíleně chechtá a prozradí, že je Angelina a že to byla ona, kdo přivlekl Leu na hrad. Mladý cikán v ní pozná svou matku.
Lea brzy poté zemře při strašné bouři a starý žid umírá nedlouho po ní. Bárta v lese našel zabitého pána hradu. Na mrtvole byl plášť mladého cikána. Na prsou měl hrabě psaní, ve kterém odhalil tajemství svého života - svedl hospodskou Angelinu, té se narodilo mrtvé dítě a místo toho jí podstrčil dítě s krvavým znamením na prsou. V dopise zároveň nařizuje, aby tento syn zdědil jeho majetek.
Mladý cikán je ale souzen pro vraždu. Při výslechu se zjistí, že cikán je skutečně synem hraběte. K vraždě se nakonec přizná starší cikán, který hraběte zabil z pomsty. Dříve totiž pracoval v Itálii jako gondoliér, když mu hrabě přebral milenku Angelinu. To mladému hraběti cikán vzkázal v dopise, který napsal před svou popravou.
Novému hraběti se ale život na zámku vůbec nelíbí, a tak opět oblékne cikánské šaty a vydá se na toulky po světě."

PoznámkaPRÁCE BYLA UVOLNĚNA BEZ NÁROKU NA HONORÁŘ

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: x51ad933cd6e68.zip (8 kB)
Nezabalený formát:
K_H_Macha_Cikani.doc (32 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse