Seminarky.cz > Seminárky/Referáty > > Karel Hynek Mácha: Máj - renceze filmového zpracování

Karel Hynek Mácha: Máj - renceze filmového zpracování


Kategorie: Umění/hudba

Typ práce: Seminárky/referáty

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Velmi stručná recenze filmového projektu s názvem Máj režiséra a kameramana F. A. Brabce, který zpracoval stěžejní báseň ze sbírky Kytice Karla Hynka Máchy. Vlastními slovy autor hodnotí film z hlediska hudby, kamery a hereckého výkonu jednoho z herců.

Obsah

1.
Hudba filmu
2.
Financování filmu
3.
Herecký výkon Jana Třísky
4.
Autorův názor na Máchovo dílo

Úryvek

"Hned při počátečních titulcích filmu mě trošku uklidnilo jméno hlavního kameramana, protože jím nebyl nikdo jiný než pan Brabec, jenž si užívá pověst nejkvalitnějšího člověka ve svém oboru v české republice. Již jsem, ale trochu znejistěl, když jsem zahlédl jeho jméno napsané i vedle kolonky označující scénáristu a režiséra. Inu, řekl jsem si, má knižní předlohu a dozajista spoustu zkušeností, nemůže to přece dopadnout nijak tragicky. Dále od pravdy jsem snad asi ani být nemohl. Nebýt docela povedeného hudebního pozadí od Support Lesbiens (a již zmíněného kameramanského umění pana Brabce), byla by to zcela dokonalá exkurze do všech špatností českých filmů.
Nízký rozpočet a nedostatek nápadů se léčí zcela nefunkční, ale o to častější nahotou a zlomové momenty v příběhu rádoby filozofickými, ale řemeslně zcela nezvládnutými a nepřesvědčivými momenty. Všechen tento zmar ještě podtrhují snad nejhorší efekty v dějinách kinematografie. Všechny byly ze vskutku staré školy. Ale k tomu ještě tak mizerně provedeny, až z toho oči bolely. Před nějakými čtyřiceti až padesáti lety na tom byli stejně, ale aspoň si na nic nehráli a diváku se nesnažili tak marně lhát přímo do sítnic.
V poslední řadě, aby na filmové dílo nebyla jen samá kritika, se musí vyzdvihnout výkon pana Třísky. Jeho ztvárnění role poutníka bylo naopak od zbytku filmu zcela jedinečné. Jemu lze naopak věřit úplně vše. Jeho pohyby a vážná tvář jsou naprosto dokonalé a zcela dokonale by dotvářeli jakousi ponurost celého filmu, pokud by takový doopravdy byl a ne si na to jenom hrál.

Samozřejmě ne za všechny neúspěchy můžeme vinit pouze tvůrce filmové adaptace. Ono se špatným příběhem nenaděláte nic, ani když jste sám Bůh. Průměrnější, jednoznačnější a nadhodnocenější příběh, aby člověk pohledal. I na poměry doby, ve které vycházel je již stereotypní. Vždyť milostné příběhy byly psány a vycházely již spoustu desítek let! Nebylo tam nic nového. Pouze další životy položené za lásku, což v žádném případě nemohlo ani tehdejší, natož dnešní čtenáře překvapit nebo dokonce ohromit."

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: x4cd680bfb5714.zip (9 kB)
Nezabalený formát:
Macha_Maj_recenze_filmu.doc (34 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse