Seminarky.cz > Čtenářský deník > Obsahy a rozbory děl > > Karel Poláček - Bylo nás pět

Karel Poláček - Bylo nás pět


Kategorie: Evropská literatura od 20. století

Typ práce: Obsahy a rozbory děl

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Práce obsahuje stručný rozbor díla Bylo nás pět od Karla Poláčka. Práce se zaměřuje na literární druh, život Karla Poláčka, postavy díla i jazykové prostředky.

Obsah

1.
Literární druh
2.
Literární žánr
3.
Karel Poláček
4.
Život
5.
Děj
6.
Postavy
7.
Kompozice
8.
Jazykové prostředky
9.
Okolnosti vzniku díla a vliv na další autory

Úryvek

"Literární druh
PRÓZA-> označení pro dílo, které není napsané ve verších ani v dramatické podobě
Stavební jednotkou je slovo, věta, odstavec, kapitola, díl, kniha, cyklus…
Tíhne k vyprávění, směřuje k věčnosti a objektivnímu zachycení skutečnosti.
Podléhá jen gramatickým a stylistickým pravidlům.
Hlavní žánry – povídka, novela, román, esej, pohádka, pověst, anekdota, epos, báje, kronika, hádanka
Literární žánr
HUMORISTICKÝ ROMÁN- má více dějových linií, rozsáhlé charakteristiky postav a prostředí. Má jednu hlavní dějovou linii. Hlavní dějová linie se dále větví a rozvíjí se vedlejšími motivy. Delší rozsah než povídka.
KAREL POLÁČEK
Kontext literatury
Demokratický proud-období mezi dvěma světovými válkami. Autoři byli pragmatisté, psali do LN. Nástup fašismu a hospodářské krize->náměty. Autoři hájí lidství a zastupují demokracii.
Další autoři: Karel Čapek (Bílá nemoc), Eduard Bass (Cirkus Humberto), Josef Čapek (Povídání o pejskovi a kočičce)
ŽIVOT
Narodil se v Rychnově nad Kněžnou v roce 1892 v rodině židovského obchodníka. Studoval vyšší gymnázium v Rychnově, ale byl vyhozen pro vzdorovité chování. Gymnázium nakonec ukončil maturitní zkouškou na gymnáziu v Praze a potom začal studovat práva na Karlově univerzitě. Na začátku první světové války narukoval do armády a absolvoval důstojnickou školu. Během druhé světové války byl deportován transportem do Osvětimi, protože byl žid a v transportu napsal román „Bylo nás pět“. Zajímavé je, že knihu napsal při transportu, ale o válce není v knize ani zmínka – snažil se od války utéct.
DALŠÍ DÍLA: Muži v ofsajdu (humoristický román), Vyprodáno (román), Edudant a Francimor
DĚJ
Vypráví o životě a dobrodružství party vesnických kluků. Chlapci prožívají spoustu zábavy, vynalézají nové nesmyslné vynálezy a válčí s dětmi z druhé strany městečka. Většinu děje zabírá nemoc Petra Bajzy, který při své nemoci velmi blouzní a má šílené sny o tom, jak si koupil slona Jumba a potom se s ním vydají do Afriky, kde zažívají spoustu dobrodružství na slonech. V Africe si Zilvar namluvil princeznu a to mu všichni chlapci závidí. Na konci knihy se Petr uzdravuje, ale stále věří, že jeho sny byly pravdivé, a nikdo mu to nevymlouvá.
POSTAVY
Petr Bajza: Vypravěč, rád si vymýšlí, je velmi chytrý a rodiče ho nutí chodit do houslí, což ho vůbec nebaví a nejraději by dělal celé dny lumpárny. Má rád Evičku Svobodovou, která mu dává bonbony. Velmi rád používá výrazy, které nejsou typické pro dítě. Rád si hraje na dospělé a nejraději škádlí a trápí Rampepurdu, která vypomáhá jeho rodičům.
Antonín Bejval: Vynálezce nesmyslných vynálezů, ale chlapce vždy dokonale přesvědčí, že jeho vynálezy jsou nejlepší na světě. Chlapce snadno ovlivňuje k naprostým hloupostem. Je lakomý a nerad se o něco dělí.
Éda Kemlink: Petrův kamarád, který je pro všechnu špatnost. Je velmi chytrý a je synem úředníka. Jeho psíkem je pes Pajda, který s chlapci tropí také spoustu neplechy.
Čeněk Jírsák: Neustále něco vymýšlí, stejně jako všichni kluci. Je velice nábožný a sbírá si hříchy, aby jich pak u zpovědi měl ze všech nejvíce. Všechno si moc bere k srdci a je ješitný.
Zilvar z chudobince: Je z chlapců nejstarší, ale chudý, jeho tatínek je válečným veteránem a Zilvar ho velmi obdivuje. Rád rozumuje, hraje si na dospělého a kouří. Rád dělá problémy Habrovákům.
+ Eva Svobodová, p. Jírsák, Bejvalovi, Rampepurda, pes Pajda, pan Fajst, Mančinka (mladší sestra od Petra)"

Poznámka

gjb a spgš přerov

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: x5408cd8fab0cb.zip (10 kB)
Nezabalený formát:
Bylo_nas_pet_Karel_Polacek.doc (33 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse