Karel Sabina: HrobníkKategorie: Česká literatura do 20. století, Profi práce

Typ práce: Obsahy a rozbory děl

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Práce seznamuje s dílem Hrobník, jehož autorem je Karel Sabina.

Obsah

1.
Karel Sabina: Hrobník

Úryvek

"Hrobník
Sabina Karel
V jedné vsi zemře v klášteře jeptiška Alžběta, sestra hraběte Vilíma. Ten se stranil lidí a chodil jen k hrobníkovi, u něhož zůstával dlouho do noci. Lidé mysleli, že chodí spíše za hrobníkovou dcerou Klárkou. Ta se do hraběte opravdu zamilovala, ten byl však vždy netečný k ženám.
Hrobník Kláru žádal, aby šla do kláštera a ukázal jí skříňku plnou zlata a drahých kamenů. O jejich původu dceři nic neřekl, všichni ve vesnici ale správně tušili, že je získal vykrádáním hrobů. Potom jí řekl, že lebka, kterou má na polici, je její matky, a donutil ji u lebky přísahat, že se nevdá.
Po pohřbu jeptišky Alžběty hrobník onemocněl a hrabě Vilím ho navštívil. Hrobník spal, a tak hrabě hovořil s dcerou a slíbil jí, že jí pomůže dostat se do kláštera. Klárka však mlčela, čímž dala najevo svůj nesouhlas. Vilím se proto rozhodl hned vrátit na zámek, i když byla bouřlivá noc. Po cestě promokl, onemocněl a posléze zemřel.
Hrabě Vilím byl pochován do šlechtické hrobky. V noci tam přišla Klárka, naříkala a vyznávala mrtvému hraběti svou lásku. Vtom však zahlédla, že někdo jde směrem k hrobce. Lekla se a schovala se v jednom z temných rohů kobky. Po chvíli spatřila otce, vstupujícího do hrobky s lampičkou v ruce.
Hrobník sejmul víko rakve a vložil hraběti do rukou údajnou manželčinu lebku, která však byla ve skutečnosti lebkou otce hraběte, kterého hrobník kdysi zavraždil a posléze okradl. Snažil se sundat prsten z Vilímova prstu, který ale držel pevně, takže se ho pokusil odříznout i s prstem nožem. Klára se lekla, hrobník se lekl a upustil lampičku na zem.
U dveří hrobky se v tu chvíli objevil zástup vesničanů, kteří viděli podezřelý ruch na hřbitově. V okamžiku, kdy vstupovali do kobky, povstával zrovna z rakve hrabě Vilím. Ukázalo se, že byl jen v těžkém bezvědomí, ze kterého ho probralo až říznutí do prstu.
Hrobník po náhlém Vilímově zmrtvýchvstání úplně zešílel, toulal se s kyjem po okolí a občas zapaloval vesnice. Vilím s Klárou našli ukryté nakradené cennosti i staré hrobníkovy dokumenty a zjistili, že jsou vlastně sourozenci a že jejich matkou byla zemřelá jeptiška Alžběta. Klára nakonec vstoupila do kláštera, ale zemřela během přijímacího obřadu."

PoznámkaPRÁCE BYLA UVOLNĚNA BEZ NÁROKU NA HONORÁŘ

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: x51d032ec505a7.zip (8 kB)
Nezabalený formát:
K_Sabina_Hrobnik.doc (31 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse