Seminarky.cz > Čtenářský deník > Obsahy a rozbory děl > > Karel Sabina: Prodaná nevěsta

Karel Sabina: Prodaná nevěstaKategorie: Česká literatura do 20. století, Profi práce

Typ práce: Obsahy a rozbory děl

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Práce seznamuje s libretem opery Prodaná nevěsta, jehož autorem je Karel Sabina.

Obsah

1.
Karel Sabina: Prodaná nevěsta

Úryvek

"Prodaná nevěsta
Sabina Karel
Ve vsi se právě koná pouť, která všechny vesničany vyláká na náves. Jen Mařenka Krušinová je zaražená, protože se má rozhodnout pro hloupého Vaška Míchova a opustit Jeníka, svého milého. Chápe, že Jeníka nemůže uhájit před rodiči, protože je pouhý chasník. Nikdo o něm neví víc, než že mu v mládí zemřela matka a macecha ho vyhnala z domova.
Přichází dohazovač Kecal s Mařenčinými rodiči a vykládá jim o Vaškových přednostech. Vyzdvihuje hlavně to, že zdědí celé otcovo jmění, protože syn z prvního manželství se ztratil kdesi ve světě. Otec souhlasí, ale matka váhá a nechce dceru nutit, protože ví o Jeníkovi. Mařenka zná matčin názor, a tak rezolutně odmítá a chce jen Jeníka.
Na vsi se koná posvícení a sál je plný křiku a lidí. Je tam i Vašek, ke kterému náhle přijde Mařenka. Vašek ji vůbec nezná, a tak si s ním Mařenka začne povídat. Zavede řeč na jeho budoucí nevěstu a tak mu ji zoškliví, že se jí Vašek raději zřekne.
Kecal zatím najde Jeníka a nabízí mu 300 zlatých, pokud se vzdá Mařenky. Jeník nabídku přijme pod podmínkou, že se Mařenka „stane nevěstou Míchova syna“. Dohazovač je spokojen a Jeník smlouvu před svědky podepíše. Všichni ho začnou odsuzovat za to, že prodal svoji nevěstu.
Do vsi přicházejí komedianti a pořádají představení. Mezi diváky je i hloupý Vašek, který se stále točí kolem krásné Esmeraldy. Ta chytře využije dotěrnosti rozmazleného synka a snadno ho získá pro roli medvěda, jehož původní představitel se opil a nemůže hrát.
Mařenka se dozví, že ji Jeník prodal, nemůže tomu ale uvěřit a nechce se ho hned vzdát. Prosí rodiče o čas na rozmyšlenou. Když je sama, navštíví ji Jeník a celou lest jí chce vysvětlit. Mařenka ho už ale nechce poslouchat a rozhodne se souhlasit se sňatkem. Jeník v nouzi předstoupí a prohlásí se za Míchova ztraceného syna Jana, čímž podle smlouvy získá nárok na svatbu s Mařenkou.
Mařenka má obrovskou radost a padne Jeníkovi do náruče. Právě v tu chvíli se přiřítí splašený medvěd - Vašek. Jeníkovi i Mařenčini rodiče nakonec se svatbou souhlasí a všichni se rovnou dají do oslav."

PoznámkaPRÁCE BYLA UVOLNĚNA BEZ NÁROKU NA HONORÁŘ

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: x51d0361d3a1ed.zip (8 kB)
Nezabalený formát:
K_Sabina_Prodana_nevesta.doc (32 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse